Kościół katolicki na Warmii wspomina męczenników II WŚ
70 lat temu żołnierze Armii Czerwonej zamordowali pierwszego proboszcza parafii pw. św. Józefa w Olsztynie – ks. Bernarda Klementa i innych kapłanów.
Do udziału w dzisiejszej okolicznościowej Mszy świętej dziękczynno-błagalnej zaprosił wiernych w specjalnym komunikacie, odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji, metropolita warmiński abp. Wojciech Ziemba.
Zdaniem historyka dr. Jana Chłosty, okoliczności śmierci ks. Klementa nie do końca są znane. Prawdopodobnie został postrzelony w prezbiterium kościoła i o własnych siłach dowlókł się do piwnicy plebanii, gdzie zmarł. W rozmowie z PAP Chłosta podkreślił, że większość warmińskich proboszczów nie ewakuowała się w 1945 roku przed nadciągającym frontem, tylko pozostała w swoich parafiach, żeby wspomagać wiernych.
Ks. Klement jest jednym z 46 kandydatów na ołtarze, ofiar dwóch totalitarnych systemów – nazizmu i komunizmu. W tej grupie są kapłani, osoby świeckie i jedna siostra zakonna. Zostali oni zamordowani w czasie II wojny przez hitlerowców i żołnierzy Armii Czerwonej bądź zmarli w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach.
Ich proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji trwał cztery lata i zakończył się jesienią 2011 roku. W tym czasie przesłuchano 130 świadków i zebrano dokumentację liczącą 12 tysięcy stron. O beatyfikacji zdecyduje papież.
Większość warmińskich kapłanów męczenników II wojny św. była absolwentami Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum, które obchodzi w tym roku jubileusz 450-lecia i jest najstarszym seminarium w Polsce.
Nabożeństwo w intencji kapłanów, męczenników II wojny światowej, odbyło się w kościele pw. św. Józefa w Olsztynie.
(pap/mkłod/łw)