Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kościół katolicki na Warmii wspomina męczenników II WŚ

Msza święta w kościele św. Józefa. Fot. Łukasz Węglewski

70 lat temu żołnierze Armii Czerwonej zamordowali pierwszego proboszcza parafii pw. św. Józefa w Olsztynie – ks. Bernarda Klementa i innych kapłanów.

Do udziału w dzisiejszej okolicznościowej Mszy świętej dziękczynno-błagalnej zaprosił wiernych w specjalnym komunikacie, odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji, metropolita warmiński abp. Wojciech Ziemba.

Zdaniem historyka dr. Jana Chłosty, okoliczności śmierci ks. Klementa nie do końca są znane. Prawdopodobnie został postrzelony w prezbiterium kościoła i o własnych siłach dowlókł się do piwnicy plebanii, gdzie zmarł. W rozmowie z PAP Chłosta podkreślił, że większość warmińskich proboszczów nie ewakuowała się w 1945 roku przed nadciągającym frontem, tylko pozostała w swoich parafiach, żeby wspomagać wiernych.

Ks. Klement jest jednym z 46 kandydatów na ołtarze, ofiar dwóch totalitarnych systemów – nazizmu i komunizmu. W tej grupie są kapłani, osoby świeckie i jedna siostra zakonna. Zostali oni zamordowani w czasie II wojny przez hitlerowców i żołnierzy Armii Czerwonej bądź zmarli w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach.

Ich proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji trwał cztery lata i zakończył się jesienią 2011 roku. W tym czasie przesłuchano 130 świadków i zebrano dokumentację liczącą 12 tysięcy stron. O beatyfikacji zdecyduje papież.

Większość warmińskich kapłanów męczenników II wojny św. była absolwentami Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum, które obchodzi w tym roku jubileusz 450-lecia i jest najstarszym seminarium w Polsce.

Nabożeństwo w intencji kapłanów, męczenników II wojny światowej, odbyło się w kościele pw. św. Józefa w Olsztynie.

(pap/mkłod/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, Msza święta, św. Józef
Problemy z kolędowaniem

W większości parafii na Warmii i Mazurach kolędowanie potrwa do końca stycznia. Kolęda - choć nie jest obowiązkowa - dla wielu wiernych jest obowiązkowym punktem w...

Zamknij
RadioOlsztynTV