Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kontrowersje wokół przebiegu północnej obwodnicy Olsztyna. Oglądaj debatę w Radiu Olsztyn

Fot. K. Ośko

Tym razem to WAŻNA SPRAWA. Północna obwodnica Olsztyna ma obejść miasto od zachodu. Propozycje drogowców budzą wiele kontrowersji. Czy to słuszny wybór?

Olsztyński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił trzy warianty przebiegu tej trasy i wszystkie trzy są właśnie w tak zwanym korytarzu zachodnim. Co to oznacza dla Olsztyna i dla ościennych gmin? O tym podczas debaty Ważna Sprawa, której gospodarzami są Wojciech Chromy i Leszek Tekielski.

Gośćmi audycji są: Mirosław Nicewicz – dyrektor Olsztyńskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wójt gminy Jonkowo Wojciech Giecko. Zaproszenia do udziału w dyskusji nie przyjął wójt gminy Dywity.

W październiku 2005 roku, podpisano porozumienie pomiędzy olsztyńskim oddziałem GDDKiA a Gminą Miejską Olsztyn w sprawie zasad współpracy przy sporządzaniu projektu obwodnicy i jego współfinansowania. W następnym roku w marcu, Generalna Dyrekcja Dróg podpisała z firmą PROFIL w Warszawie porozumienie na wykonanie koncepcji programowej budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu dróg krajowych nr 16 i 51.

We wrześniu tego samego roku były spotkania informacyjne z mieszkańcami zainteresowanych gmin, a w sierpniu 2007 zatwierdzono ostateczny wariant przebiegu trasy obwodnicy. Po drodze były protesty mieszkańców gminy Dywity – przede wszystkim wsi Różnowo – przez którą miałaby przebiegać obwodnica.

W lipcu 2009 uzyskano na tę inwestycję decyzję środowiskową, ale w kwietniu 2010 mieszkańcy i Gmina Dywity złożyli skargę na tę decyzję i w marcu 2012 roku zapadł korzystny dla nich wyrok WSA, uchylający decyzję środowiskową, co skutkowało zablokowaniem prac na dekadę.

W lutym 2020 roku rząd ogłosił program budowy stu obwodnic. W czerwcu tego samego roku został ogłoszony przetarg na prace przygotowawcze obwodnicy Olsztyna i Dywit, który został powtórzony w sierpniu i grudniu. W maju w następnym roku podpisano umowę na prace przygotowawcze dla obwodnicy Olsztyna i Dywit. Z kolei w ubiegłym roku były spotkania informacyjne, które też wywołały protesty mieszkańców – o czym jeszcze powiemy.

W ubiegłym miesiącu Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI) ocenił zaprezentowane przez projektantów wyniki tak zwanego studium korytarzowego i ostatnio pojawiła się informacja, że spośród trzech wariantów zachodnich GDDKiA zamierza w drugiej połowie przyszłego roku wybrać jeden, dla którego zostanie złożony wniosek o decyzję środowiskową. Natomiast przetarg na budowę ma być ogłoszony w roku 2027.

Posłuchaj debaty Ważna Sprawa

00:00 / 00:00

Fot. K. Ośko

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski / B. Świerkowska-Chromy

Poznaliśmy trzy warianty północnej obwodnicy Olsztyna. Nie będzie obwodnicy Dywit

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w debata, Piotr Grzymowicz, Mirosław Nicewicz, video, Wojciech Giecko, północna obwodnica Olsztyna
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Biegi Tropem Wilczym

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą odbyły się biegi Tropem Wilczym. W regionie zorganizowano ich kilkanaście. Celem jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego powstania, z...

Zamknij
RadioOlsztynTV