Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kontrola Straży Granicznej: ponad tysiąc cudzoziemców w regionie pracuje nielegalnie

Fot. W-MOSG

Od początku roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili ponad 1 100 cudzoziemców, którym przedsiębiorcy powierzyli w regionie pracę niezgodnie z przepisami na terenie Warmii i Mazur.

Największa grupa, bo aż 76% nielegalnie pracujących to obywatele Ukrainy, następnie Gruzji 10% i Białorusi 6%, a najwięcej cudzoziemców – 25% – pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim.

Branża budowlana zatrudniała nielegalnie 29% obcokrajowców, firmy pośredniczące w zatrudnianiu 18 %, gastronomia 16% i produkcja 14%. Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 94 tysięcy zł.

Największe uchybienia stwierdzono w agencji pośrednictwa pracy z siedzibą w Olsztynie. Funkcjonariusze z Wydziału do Spraw Cudzoziemców w W-MOSG zakończyli czynności kontrolne w tej firmie.

Sprawdzeniem objęto prawie 270 obcokrajowców. Strażnicy graniczni wykazali, że pracodawca skierował 143 obywateli Ukrainy, 30 Białorusi, 6 Indonezji i 1 obywatela Uzbekistanu do nielegalnej pracy na terenie całej Polski. Cudzoziemcy pracowali w firmach produkcyjnych bez wymaganych umów czy zezwoleń oraz na innych warunkach.

Właściciel złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny w wysokości 15 tysięcy zł.

Autor: P. Karpiszen za W-MOSG
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna, kontrola, przedsiębiorcy
Żołnierze kontynuują budowę zapory na granicy w Rosją. Dziś są w okolicach Gołdapi

Budowa zapory na granicy z Rosją jest dziś kontynuowana w okolicach Gołdapi - poinformowała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz. Od środy na polsko-rosyjskiej granicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV