Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konkurs na pamiątkę regionu, w tym tę związaną z Mikołajem Kopernikiem

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Do końca maja można zgłaszać propozycje regionalnych pamiątek. To kolejna edycja konkursu. W tym roku utworzono odrębną kategorię dla pamiątek związanych z Mikołajem Kopernikiem.

Choć Warmia i Mazury są tłumnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza latem, nie ma jednej, charakterystycznej pamiątki kojarzącej się z tym regionem. Z tego powodu władze województwa od 2007 roku organizują konkurs na pamiątkę z Warmii i Mazur. Ma ona symbolizować kulturę regionu, jego tradycje i zwyczaje.

W przeszłości do konkursu zgłaszano m.in. upominki z wizerunkiem baby pruskiej, czy wykorzystujące motywy kafli mazurskich. Część z tych pamiątek, wykonanych często metodą rzemieślniczą, można kupić w księgarniach, czy sklepach z rękodziełem.

W tym roku władze regionu ogłosiły kolejną edycję konkursu. Pomysły na pamiątki można zgłaszać do końca maja. Mogą to być rzeźby i płaskorzeźby, grafiki, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne oraz wytwory rękodzieła artystycznego. Wprowadzono także odrębną kategorię na pamiątki związane z Kopernikiem – będzie ona organizowana pod hasłem: „Kopernik wybrał Warmię”. W przyszłym roku, tj. 2023, przypada okrągła 550. rocznica urodzin Kopernika oraz 480. rocznica śmierci astronoma.

Laureatom konkursu na lokalną pamiątkę, wybranym przez komisję konkursową, zostaną przyznane nagrody pieniężne w wysokości: 4 tys. zł (nagroda I stopnia), 2,5 tys. zł (nagroda II stopnia) oraz 1,5 tys. zł (nagroda III stopnia). Z kolei w kategorii „Kopernik wybrał Warmię” laureatowi zostanie przyznana nagroda pieniężna w wysokości 4 tys. zł.

W drugim etapie konkursu – głosowaniu internautów – zostaną przyznane w każdej kategorii główne nagrody pieniężne w wysokości 1,5 tys. zł każda.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uliczne zdroje znów działają

Po dwuletniej przerwie związanej z sytuacją epidemiczną, olsztyńskie wodociągi uruchomiły uliczne zdroje, czyli poidełka z wodą pitną dla przechodniów. Uliczne zdroje wody pitnej są zlokalizowane w...

Zamknij
RadioOlsztynTV