Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kongres PiS: Jarosław Kaczyński ponownie prezesem Prawa i Sprawiedliwości [Komentarze polityków]

Fot. PAP/Paweł Supernak

Na kongresie PiS kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego poparło 1245 delegatów, 18 osób było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. W trakcie kongresu delegaci wyłonili Radę Polityczną, Koleżeński Sąd Dyscyplinarny i Krajową Komisję Rewizyjną.

W przemówieniu prezes Jarosław Kaczyński podsumował 6 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, które –  jak się wyraził – „wyrwały Polskę z pułapki średniego rozwoju”. Jednocześnie nie ukrywał, że wiele trzeba zmienić. Z mównicy padło wiele gorzkich słów, m.in. o nepotyzmie oraz o –  jak się wyraził: „tłustych kotach”.

Wymienił też rzeczy, których mimo zapowiedzi nie udało się wykonać. Jedną z nich jest program mieszkanie plus. Do tej ostatniej kwestii odniósł się warmińsko-mazurski poseł PiS Zbigniew Babalski.

Najgorsza rzecz, która – prezes powiedział to wyraźnie – nie do końca nam wyszła, to mieszkanie plus. Co nie znaczy, że rezygnujemy z tego. Będziemy dalej próbować poprawić ten program, który przedstawiliśmy trzy lata temu. Dziś mamy nową propozycję i ludzie młodzi, którzy czekają na mieszkania, będą mogli te mieszkanka nabyć lub wybudować.

00:00 / 00:00

Zdaniem prezesa Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenie Polskiego Ładu to droga do osiągnięcia przeciętnego poziomu zachodnich państw Unii Europejskiej. Zobowiązał też swoją partię do wypracowania i ogłoszenia Polskiego Ładu dla polskiej wsi, zauważając, że grupa zawodowa rolników nie otrzymała tyle wsparcia co inne grupy.

Do tej kwestii odniósł się warmińsko-mazurski poseł Jerzy Małecki, który zasiada w sejmowej komisji rolnictwa.

Ja nie ukrywam, że bardzo się cieszę z tych zapowiedzi pana prezesa o tym, że na 1. miejscu, bo tak to należy rozumieć, będzie rolnictwo polskie. Chciałbym zaznaczyć, to tak przewijało się w kuluarach, że rolnictwo – jako grupa zawodowa – najmniej skorzystała z dofinansowań państwa w czasie COVID-u.  Myślę, że rolnicy zasługują na jeszcze więcej i bardzo cieszę się, że pan prezes to zauważył. To jest ten teren, gdzie trzeba jeszcze większej pomocy.

00:00 / 00:00

Kongres dokonał również zmian w statucie partii. Jedną ze zmian jest zwiększenie liczby okręgów – wyjaśnia Jerzy Szmit, prezes olsztyńskich struktur PiS.

Są to zmiany, które mają zdynamizować partię, mają pomóc nam w działaniu, pomóc nam w docieraniu do różnych środowisk społecznych. W tej chwili nasza partia jest budowana na bazie okręgów sejmowych, natomiast według tej nowej koncepcji nasze struktury będą zbudowane wokół okręgów senackich.

00:00 / 00:00

Kolejną zmianą jest powołanie funkcji sekretarza generalnego partii – co to oznacza? Tłumaczy warmińsko-mazurski poseł PiS Wojciech Kossakowski.

Teraz będzie sekretarz generalny. Będzie miał tę samą władzę, tę samą funkcję, te same obowiązki, tylko będzie zmiana i będziemy na Radzie Politycznej wybierali sekretarza generalnego partii, a nie przewodniczącego komitetu wykonawczego jak do tej pory było.

00:00 / 00:00

Podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości przyjęto przepisy zakazujące członkom rodzin polityków pracy w spółkach skarbu państwa. Uchwała ma ukrócić nepotyzm.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, prezes, kongres, Zbigniew Babalski
Jerzy Szmit o wyborach prezesa PiS: Jarosław Kaczyński wyznacza kierunki polskiej polityki

Jarosław Kaczyński jest naszym wielkim atutem – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Szmit. Z prezesem struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim rozmawiał Andrzej...

Zamknij
RadioOlsztynTV