Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit o wyborach prezesa PiS: Jarosław Kaczyński wyznacza kierunki polskiej polityki

Jerzy Szmit (PiS)

Jarosław Kaczyński jest naszym wielkim atutem – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Szmit. Z prezesem struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim rozmawiał Andrzej Piedziewicz.

W Warszawie odbędzie się dziś kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym półtora tysiąca delegatów z całego kraju wybierze prezesa partii. Kandydatem jest dotychczasowy szef ugrupowania Jarosław Kaczyński.

Jerzy Szmit na antenie Radia Olsztyn mówił, że podczas wyborów nie należy oczekiwać niespodzianek.

Jarosław Kaczyński jest najwybitniejszym żyjącym polskim politykiem. To on wyznacza kierunki polskiej polityki w ostatnich dziesięcioleciach. Myślę, że dla nas i naszej partii, to jest rodzaj skarbu. Fakt, że jest naszym przywódcą jest naszym wielkim atutem.

Kongres PiS zacznie się o godzinie 11. Oprócz prezesa, wybierze również radę polityczną, sąd dyscyplinarny i krajową komisję rewizyjną. Natomiast w niedzielę nowa rada polityczna ma wybrać wiceprezesów partii. Na jesień planowane są zaś wybory w strukturach okręgowych i lokalnych Prawa i Sprawiedliwości.

Gość porannej rozmowy Radia Olsztyn komentował także możliwość powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Dziś zbiera się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Według zapowiedzi, mają na niej zapaść decyzje dotyczące powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

Jerzy Szmit nie sądzi, by powrót Donalda Tuska do polskiej polityki stanowił zagrożenie dla Prawa i Sprawiedliwości.

To będzie generowało następne konflikty wewnątrz samej Platformy Obywatelskiej. Jest tam kilku przywódców: Borys Budka, takie ambicje miał też Rafał Trzaskowski. Każdy z nich ma swoich zwolenników. Będzie walka o władzę, o przywództwo i wpływy. Myślę, że przede wszystkim tym będzie zajęta Platforma Obywatelska.

Donald Tusk był jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej w 2001 roku. Kierował nią w latach 2003 – 2014. Od roku 2019 jest przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, składającej się z 73 ugrupowań z 39 państw..

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Jerzym Szmitem

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Jerzy Szmit, Jarosław Kaczyński
Robert Biedroń w Elblągu: Lewica rozmawia o wotum nieufności wobec rządu

Europoseł Lewicy Robert Biedroń, podczas wizyty w Elblągu, apelował do partii opozycyjnych o zjednoczenie się wokół konstruktywnego wotum nieufności wobec polskiego rządu. Jak ocenił Robert Biedroń,...

Zamknij
RadioOlsztynTV