Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konferencja posła Szmita: sytuacja sadowników, blokada DK16

O dramatycznej sytuacji sadowników, uprawiających porzeczki, truskawki i wiśnie przekonywał Wiesław Barański (z lewej), producent czarnej porzeczki. Fot. D. Grzymska

Sytuacja producentów owoców miękkich i droga krajowa nr 16 – to tematy poruszane na konferencji prasowej posła PiS Jerzego Szmita.

O dramatycznej sytuacji sadowników, uprawiających porzeczki, truskawki i wiśnie przekonywał Wiesław Barański, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze w Olsztynie, a zarazem producent czarnej porzeczki.

00:00 / 00:00

W tym roku cena za kilogram tego owocu osiągnęła najniższy poziom od lat i wynosi 40 groszy. To sprawia, że producenci dopłacają do swoich upraw. Na dowód pokazał paragony sklepowe, gdzie za kilogram porzeczki klient płaci 8 zł, a za sok prawie 5 zł. Jego zdaniem rolnicy w całej Polsce dopłacają do przemysłu przetwórczego ponad 200 mln złotych.

Kilogram czarnej porzeczki w sklepie kosztuje 8 złotych, a w skupie – 40 groszy, fot. D. Grzymska

Z kolei poseł PiS Jerzy Szmit odniósł się do informacji, którą podała kilka dni temu goszcząca w Giżycku premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała wówczas modernizację drogi krajowej nr 16 z Borek Wielkich do Mrągowa. Zdaniem posła Szmita to za mało i trzeba doprowadzić do tego, by cała 16 z Augustowa do Grudziądza stała się drogą ekspresową. Dlatego poseł chce wpisać ją do rozporządzenia Rady Ministrów z 2004 roku o sieci autostrad i drogach ekspresowych i zapowiedział, że będzie szukał w tej sprawie poparcia warmińsko-mazurskich parlamentarzystów.

00:00 / 00:00

Dziś (20.07.) poseł Jerzy Szmit zapowiedział blokadę 16 w Sorkwitach w godzinach od 16.30 do 17.00.

(DGrzym/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barański, Szmit, 16, porzeczki
Premier Ewa Kopacz w Giżycku: „szestnastka” będzie budowana

Droga krajowa nr 16 została wpisana na listę priorytetową rządowego planu budowy dróg krajowych. Są pieniądze na jej realizację! Ewa Kopacz Premier spotkała się z ratownikami,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV