Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna noc ostrzałów ukraińskich miast. Wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę uchodźców

Fot. NEXTA

Podczas poniedziałkowej ewakuacji z Hostomla w obwodzie kijowskim zginęła kobieta, gdy kolumna z uchodźcami została ostrzelana przez Rosjan z moździerzy – podała we wtorek ukraińska policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w ostrzale.

Policja poinformowała o tym na swoim profilu w komunikatorze Telegram.

Pierwsza kolumna, która wiozła ludzi z Hostomla, przejechała bez problemów.

Do drugiej, złożonej m.in. z czterech autobusów, wojska rosyjskie prowadziły ogień moździerzowy. W jego następstwie ranny został kierowca jednego z autobusów

– podała policja. Pod ostrzał trafił też samochód osobowy i to w nim właśnie zginęła kobieta – poniosła śmierć na miejscu, a jej współpasażer został ranny.

Kolumna podążyła dalej i dotarła w bezpieczne miejsce – oświadczyła policja.

Nocne ostrzały

W wyniku rosyjskich ostrzałów i spowodowanych przez nie pożarów bloków mieszkalnych w Kijowie zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala – podał we wtorek portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Są to wstępne dane dotyczące skutków ataków na bloki mieszkalne w dzielnicach Padół i Swiatoszyn.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że ciała dwóch zabitych osób znaleziono po pożarze szesnastokondygnacyjnego bloku w dzielnicy Swiatoszyn. W tej samej dzielnicy pocisk trafił w budynek dziewięciokondygnacyjny, nie powodując jednak większego pożaru.

Informację o pożarach Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowało na swoim kanale w komunikatorze Telegram.

Wcześniej poinformowano o spowodowanych przez pociski dwóch pożarach: dziesięciokondygnacyjnego budynku w kijowskiej dzielnicy Padół i domu prywatnego w dzielnicy Osokorky.

Sytuacja na froncie

– W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie posunęły się naprzód na żadnym kierunku, zaś Siły Zbrojne Ukrainy odparły nowe ataki na Mariupol, zabijając około 150 żołnierzy rosyjskich – poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Stan, miejsce i charakter działań sił obronnych pozostają bez istotnych zmian. Siły Zbrojne Ukrainy zadają niszczycielskie uderzenia w zgrupowania wojsk oraz infrastrukturę okupantów na tyłach

– napisano w komunikacie.

Podkreślono, że w ciągu ostatniej doby siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły cztery śmigłowce, jeden samolot oraz rakietę manewrującą wroga, w Mariupolu zniszczono zaś dwa czołgi, siedem wozów bojowych piechoty oraz jeden transporter opancerzony.

Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowo-bombowe na obiekty kluczowej infrastruktury i wykorzystują sieć zakładów ochrony zdrowia na zajętych terenach dla leczenia swoich rannych. Na przejętych obiektach infrastruktury cywilnej organizują zaś stanowiska ogniowe i umieszczają broń oraz sprzęt wojskowy – pisze sztab generalny.

W komunikacie zaznaczono, że stan moralno-psychiczny przeciwnika jest słaby i zdarzają się przypadki odmawiania wykonywania rozkazów rosyjskich dowódców, zaś w obwodzie ługańskim do działań bojowych mobilizowani są mieszkańcy z okupowanych terenów.

W strefach operacyjnych Morza Czarnego i Morza Azowskiego nie stwierdzono oznak przygotowywania przez siły rosyjskie morskiej operacji desantowej – poinformował ukraiński sztab generalny.

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wojsko, wojna, Rosja, Ukraina, ewakuacja, Kijów, alarm bombowy, ostrzał, bombardowanie
„Ostrzelanych domów nie można już odremontować”. Rosjanie terroryzują ukraińskie dzieci i dziennikarzy

Z powodu ostrzałów Charkowa zniszczonych jest prawie 600 domów mieszkalnych, 50 szkół, a także placówki medyczne - podały w poniedziałek służby prasowe charkowskiej rady miejskiej na...

Zamknij
RadioOlsztynTV