Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Katolicy obchodzą uroczystość Bożego Ciała

Boże Ciało 2021 Fot. P. Getka

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwaną Bożym Ciałem. Tradycją tego dnia są uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem ulicami miejscowości.

Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku, kiedy to bł. Julianna z Cornillon miała objawienie, w czasie którego Chrystus domagał się ustanowienia święta ku czci Jego ciała i krwi. Wizję zinterpretowano jako brak należytego szacunku do Ciała i Krwi Pańskiej. Idąc za tym napomnieniem, biskup Robert z Liege polecił w swojej diecezji ustanowić święto ku czci Najświętszego Sakramentu.

Niecałe 20 lat po tajemniczej wizji zakonnicy papież Urban IV wprowadził to święto w całym Kościele. Od XVI wieku w czasie procesji odśpiewuje się fragmenty Ewangelii przy czterech ołtarzach.

Do Polski święto trafiło w 1320 roku, a już pod koniec wieku było znane w całym kraju.

Powszechnie znanym procesjom towarzyszy tego dnia odświętny charakter. W pochodzie niesie się sztandary, chorągwie, feretrony, obrazy. Przed baldachimem, pod którym niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, dzieci sypią kwiaty. W niektórych regionach tradycją jest przygotowywanie kwiecistych dywanów.

Uroczystość tak szybko się rozprzestrzeniła, że wielki teolog – św. Tomasz z Akwinu – ułożył podczas obchodów pieśni, które do dziś wierni śpiewają w kościołach na całym świecie.

W czwartek odbędą się tradycyjne procesje Bożego Ciała. Sprawdź, którymi ulicami przejdą

Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiara, Boże Ciało, wierni, kościół katolicki, procesje, katolicyzm
Katolicy i protestanci obchodzą dziś Wielki Piątek. To dzień śmierci Jezusa Chrystusa

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje mszy św. Celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej, w czasie której odczytuje się opis męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana...

Zamknij
RadioOlsztynTV