Karol Karski: W lipcu wypracowaliśmy dobre rozwiązania ws. budżetu UE, teraz prezydencja niemiecka poszła za daleko
„Toczą się negocjacje i tu nie ma miejsca na żadne emocje” – tak o zapowiedzi weta Polski i Węgier dla unijnego budżetu w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił europoseł PiS Karol Karski.
Polska wraz z Węgrami poinformowała, że nie może poprzeć pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii, z powodu dołączonego mechanizmu warunkowości. Chodzi o powiązanie wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Warszawa i Budapeszt argumentują, że może on być wykorzystywany do decyzji motywowanych politycznie.
Na naszej antenie europoseł Karol Karski ocenił, że Polska postępuje w sposób pragmatyczny:
Aby budżet został przyjęty, muszą się na to zgodzić wszystkie państwa członkowskie. Postępujemy z asertywnością właściwą państwu, które może powiedzieć, że jeszcze trzeba dopracować pewne rozwiązania.
Karol Karski dodał, że według niego kwestia praworządności jest „niedookreślona”:
Co do wielkości budżetu, już w lipcu wypracowaliśmy dobre rozwiązania. Teraz prezydencja niemiecka poszła trochę za daleko w uzgodnieniach z innymi instytucjami i doprowadziła do wprowadzenia rozwiązań, które warunkują wydawanie budżetu według niedookreślonych kryteriów.
Na czwartek i piątek zaplanowano szczyt Unii Europejskiej, który ma dotyczyć właśnie budżetu. Premier Mateusz Morawiecki już teraz uważa, że to spotkanie może nie wystarczyć i może być potrzebne kolejne, również w tej formule.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Karolem Karskim
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio