Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kanał przez Mierzeję Wiślaną atrakcją dla żeglarzy z Francji, Szwecji czy Norwegii

Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. NDI

Ruch na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu. Sezon turystyczny minął, teraz trwają prace pogłębiarskie i budowlane – powiedział kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski.

Jak poinformował kapitan Portu Nowy Świat Paweł Perkowski, od czasu otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną prześluzowano blisko 400 jednostek, w większości turystycznych.

Były to m.in. jednostki pod banderami: niemiecką, francuską, szwedzką, norweską i oczywiście jednostki turystyczne pod banderą polską. Najwięcej z nich jako port docelowy deklarowało Port Elbląg – około 30 procent, Krynicę Morską – około 15 procent, Górki Zachodnie i Port Gdańsk – około 10 procent

– wymienił kapitan Paweł Perkowski.

Kapitan zwrócił uwagę, że ruch na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną jest aktualnie nieco mniejszy niż zaraz po jego otwarciu.

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, sezon turystyczny już w zasadzie minął. Po drugie, na Zalewie Wiślanym, rzece Elbląg, w porcie Elbląg, jak również na torze łączącym Port Nowy Świat z wodami będącymi w jurysdykcji Kapitanatu Portu Elbląg trwają prace pogłębiarskie i budowlane. W związku z tym pewne trudności, ostrzeżenia nawigacyjne, bądź też niejednokrotnie niemożliwości korzystania z pewnych odcinków toru okresowo się pojawiają. Z tego względu ruch jest nieco mniejszy, niemniej jednak dalej się on odbywa

– wskazał kapitan Paweł Perkowski.

W sobotnie południe przekop przez Mierzeję Wiślanej przyciągnął setki turystów. Jak powiedział pan Robert, który na przekop przyjechał specjalnie z Milanówka pod Warszawą, to wielka inwestycja, która będzie służyć pokoleniom.

Fajnie, że powstało coś dla ludzi, że można sobie tu przyjść i chociażby pospacerować.

Pani Teresa z Gdańska uważa, że choć inwestycja robi wrażenie, to nie będzie ona wykorzystywana w pełni.

Wydaje mi się, że przekop będzie wykorzystany przez jachty, małe łodzie i kajaki, ale wątpię w ruch większych jednostek w tym miejscu. Uważam, że turystycznie owszem, będzie to jedna z atrakcji na Mierzei Wiślanej.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów. Pozostałe około 2,5 kilometra to odcinek, na który złożyły się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 metrów głębokości. Całość inwestycji będzie gotowa w 2023 roku.

Fot. PAP/Adam Warzawa

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Przekop Mierzei Wiślanej – wrzesień 2022. Fot. NDI

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w kanał, przekop, Zalew Wiślany, Mierzeja Wiślana, turyści, żeglarze, łodzie, rzeka Elbląg, jachty, jednostki, kapitanat, kanał żeglugowy, port Elbląg, kajaki, Bandera, port Nowy Świat
Nie będzie zapory na granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

- 850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a systemy ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział rzecznik MOSG...

Zamknij
RadioOlsztynTV