Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Joanna Wańkowska-Sobiesiak odkrywa tajemnice Mazurów

Spotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak

Co kryją listy niebieskie? Spotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak autorką książki “Mazurów klucz tajemnic”.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak z wykształcenia i zawodu jest konserwatorką zabytków, ale z zamiłowania reportażystką. Niedawno ukazała się jej czternasta książka pt. „Mazurów klucz tajemnic”. Opowiada w niej m.in. o „Listach niebieskich” popularnych przed laty na Mazurach drukach sprzedawanych na jarmarkach i odpustach. Astrologia mieszała się w nich z chrześcijaństwem, a wierzenia z nauką. Te lekceważone przez historyków pisma odegrały niemałą rolę w podtrzymywaniu znajomości języka polskiego i gwary mazurskiej wśród Mazurów.

Autorka przeanalizowała jak na przestrzeni lat zmieniała się treść „listów” i na ile sprawdziły się zawarte w nich przepowiednie. O tym jakie „tajemnice Mazurów” odkryła opowie podczas spotkania w Książnicy Polskiej w Olsztynie.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak przez wiele lat była prezesem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obecnie ma status członka zasłużonego Oddziału SDP.

Spotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak w czwartek 17 lutego o godzinie  17.  Wstęp wolny.


Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książka, kultura, Mazury, książki, Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Mazurzy, Spotkanie autorskie, tajemnica
Książki i ich okładki na wystawie w Olsztynie

Festiwal Ludzie Książki w tym roku ma miejsce w siedmiu miastach, jednym z nich jest Olsztyn. W ciągu kilku miesięcy odbędą się spotkania z pisarzami, ilustratorami,...

Zamknij
RadioOlsztynTV