Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeszcze w czerwcu turyści przejadą nowym mostem nad kanałem żeglugowym na Mierzei

Mieszkańcy i turyści, którzy przyjadą na wakacje na Mierzeję Wiślaną, będą mogli przejechać, jeszcze w tym miesiącu, nowym mostem nad budowanym kanałem żeglugowym.

Otwarcie mostu dla ruchu przewidywane jest w przedostatni tydzień czerwca – poinformował Urząd Morski w Gdyni. Kanał żeglugowy łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym budowany jest w Nowym Świecie koło Kątów Rybackich. Prace trwają na całej szerokości Mierzei zarówno od strony morza, jak i od Zalewu.

Wbrew obawom budowa nie utrudnia ruchu samochodowego drogą wojewódzką 501 łączącą Stegnę z Krynicą Morską. Jadący wzdłuż Mierzei mieszkańcy i turyści, którzy już pojawiają się w nadmorskich miejscowościach, cały czas korzystają z tej drogi.

Już niedługo ruch samochodów w Nowym Świecie zostanie przełożony na jeden z dwóch mostów. Obecnie trwają jego testy i próbne obciążenia.

Docelowo nad kanałem żeglugowym będą dwa mosty obrotowe, otwierane naprzemiennie. Dzięki temu kierowcy nie będą stać w korkach, czekając, aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego około 2,5 kilometra stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 metry głębokości.

Fot. materiały NDI

Fot. materiały NDI

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w most, przekop, video
Pierwszy z mostów na Mierzei Wiślanej przechodzi próbne obciążenia

Na Mierzei Wiślanej trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV