Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeszcze nie powstał, a już przyciąga turystów. Duże zainteresowanie budową kanału przez Mierzeję Wiślaną

W tym miejscu powstanie kanał przez Mierzeję Wiślaną. Fot. Urząd Morski w Gdyni

Miejsce przekopu już ściąga rzesze zwiedzających. Jak podaje Urząd Morski w Gdyni wejście na teren przekopu nie jest już obwarowane zakazem. Jednak każdy, kto tam wchodzi robi to na własną odpowiedzialność.

Wcześniej obowiązywały specjalne zabezpieczenia, bo trwały prace z użyciem ciężkiego sprzętu i wycinka drzew. Teraz w związku z dużym zainteresowaniem inwestycją Urząd Morski prosi o zachowanie szczególnej ostrożności. W miejscach, gdzie przebiegają ścieżki piesze i rowerowa wciąż trwa demontaż ogrodzenia. Wygrodzona jest wydma szara, która znajduje się w północnej części inwestycji.

Zgodnie z decyzją środowiskową i z uwagi na okresy ochronne ptaków, prace na Mierzei Wiślanej rozpoczną się najwcześniej w październiku.

Zaplanowano m.in budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i budowę kanału żeglugowego ze śluzą od tej samej strony a także od Zalewu Wiślanego. Powstanie także oznakowanie nawigacyjne, parkingi oraz punkt widokowy, a do tego sztuczna wyspa, tor wodny na Zalewie Wiślanym, most obrotowy nad rzeką Elbląg w Nowakowie i nowy odcinek drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg.

Urząd Morski w Gdyni wskazał kolejny termin otwarcia ofert na pierwszy etap budowy. To 22 maja. Program wieloletni zakłada koszt inwestycji na poziomie 880 milionów złotych.

Mierzeja Wiślana. Fot. Ł. Sadlak

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, mierzeja, przekop, Mierzeja Wiślana, turyści
Na przejażdżkę wzdłuż Mierzei Wiślanej? Otwarto ścieżkę rowerową w pobliżu planowanego przekopu

Lasy Państwowe zniosły zakaz wstępu do lasu w sąsiedztwie planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Umożliwi to rowerzystom korzystanie ze ścieżki rowerowej w pobliżu planowanej nowej drogi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV