Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest porozumienie w sprawie pamiątkowego obelisku na Polach Grunwaldu

Fot. D. Grzymska

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie uroczyście podpisano porozumienie ws. umieszczenia symbolicznego pamiątkowego kamienia od narodu litewskiego na polu Bitwy pod Grunwaldem.

Inicjatorami postawienia pamiątkowego kamienia na Polach Grunwaldu byli: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas. Będzie symbolizował zwycięstwo obojga narodów nad Zakonem Krzyżackim, połączonych wówczas unią pod dowództwem króla Władysława Jagiełły. Obelisk zostanie odsłonięty podczas przyszłorocznej, okrągłej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. – O postawienie takiego obelisku strona litewska zabiegała już wcześniej – powiedział Eduardas Borisovas.

00:00 / 00:00

Jak powiedział Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, który podpisał wraz z ambasadorem porozumienie w tej sprawie, pomnik przetnie wszystkie spekulacje nt. rzekomej ucieczce Litwinów z pola walki. Według najnowszych nadań był to pozorowany odwrót, który umożliwił wprowadzenie do walki ciężko zbrojnych chorągwi polskich. A te odniosły zwycięstwo razem z powracającymi Litwinami. Szymon Drej dodał, że będzie to dobra okazja do upamiętnienia polsko-litewskiego braterstwa broni.

00:00 / 00:00

Na przyszłorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, gdzie ma być odsłonięty pamiątkowy obelisk spodziewani są prezydenci z obu krajów: Polski i Litwy.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w umowa, Litwa, współpraca, bitwa pod Grunwaldem, Gustaw Marek Brzezin, Szymon Drej
Była wicemarszałek województwa opuszcza szeregi Polskiego Stronnictwa Ludowego

Była wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego rozstała się z PSL-em. Szeregi ludowców opuściła Wioletta Śląska-Zyśk – w latach 2014-2018 wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a w obecnej kadencji samorządu radna...

Zamknij
RadioOlsztynTV