Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeśli nie spalarnia to co? W Olsztynie spotkali się przeciwnicy i zwolennicy budowy spalarni odpadów

Pod koniec 2015 roku MPEC w Olsztynie wybrał koncepcję architektoniczną elektrociepłowni

O rozwiązaniu problemu gospodarki śmieciowej w Olsztynie rozmawiano podczas konferencji naukowo-społecznej.

W stolicy Warmii i Mazur od lat forsowany jest pomysł budowy nowej spalarni. Od lat trwają też protesty w tej sprawie. Podobnych spotkań było wiele ale – jak przekonują organizatorzy – dotychczas były one jednostronne i dominowało lobby spalarniowe. Teraz głos zabierają społecznicy. Ich zdaniem nie jest za późno na podejmowanie kroków blokujących inwestycję.

Pretekstem ma być ostatni przetarg na budowę spalarni odpadów w Olsztynie. Zainteresowanie było duże, ale po otwarciu kopert okazało się, że potencjalni wykonawcy chcą znacznie więcej pieniędzy niż oferuje im miasto. MPEC prognozował, że prywatny inwestor będzie oczekiwał wynagrodzenia poniżej 2 miliardów złotych, tymczasem najniższa z ofert opiewała na 3,5 miliarda. Mimo to nie podjęto decyzji o unieważnieniu przetargu na te inwestycje.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Podczas zorganizowanej przez Stowarzyszenie Święta Warmia i Fundację Debata konferencji dr inżynier Bogdan Sedler z fundacji Naukowo- Technicznej „Gdańsk” przekonywał, że najważniejszym powodem blokady budowy spalarni jest troska o zdrowie ludzi, a podobne inwestycje emitują potężne ilości toksycznych dioksyn.

00:00 / 00:00

Profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej, który popiera plany prezydenta Olsztyna sprawę przedstawiał w innym świetle. Jak mówił, rozwiązanie może nie jest idealne, ale jego realizacja jest konieczna.

00:00 / 00:00

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni m.in prezydent Olsztyna, prezes ZGOK-u, miejscy i wojewódzcy radni, a także przedstawiciele 36 gmin, które współpracują z olsztyńskim zakładem gospodarki odpadami komunalnymi. Z zaproszenia skorzystała jedynie część z nich.

Fot. K.Grabowska

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w odpady, Olsztyn, debata, konferencja, spalarnia, społecznicy
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kolejni kandydaci debatowali na antenie Radia Olsztyn

W maju mieszkańcy Unii Europejskiej wybiorą posłów do Parlamentu Europejskiego. Radio Olsztyn przeprowadziło kolejną debatę z udziałem kandydatów startujących z Warmii i Mazur. W debacie radiowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV