Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Robert Biedroń w Elblągu: Lewica rozmawia o wotum nieufności wobec rządu

Fot. A. Pastuszka

Europoseł Lewicy Robert Biedroń, podczas wizyty w Elblągu, apelował do partii opozycyjnych o zjednoczenie się wokół konstruktywnego wotum nieufności wobec polskiego rządu.

Jak ocenił Robert Biedroń, Zjednoczona Prawica nie ma dziś większości, bo rozpada się tracąc kolejnych posłów.

Chciałbym zaproponować, żebyśmy zaczęli rozmawiać o konstruktywnym wotum nieufności. Dzisiaj jest najlepszy moment, osłabiony PiS, potrzebująca Polska, społeczeństwo, które chce widzieć na czele rządu liderów i liderki, którzy będą na czele rządu dbali o bezpieczeństwo i dobrobyt polskich rodzin, o bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe. Dlatego my, jako Lewica, jesteśmy gotowi podjąć inicjatywę zbierania podpisów posłów pod konstruktywnym wotum nieufności.

00:00 / 00:00

Opozycja po raz kolejny nie ma pomysłu na prezentacje swojego programu, więc skupia się na krytykowaniu działań obecnego rządu – mówi Robert Gontarz, poseł PiS z okręgu elbląskiego.

Przegrali ostatnio 5:0, próbując dwa razy odwołać pana marszałka Terleckiego, ministra Dworczyka, pana ministra Kamińskiego i wicepremiera Sasina. Przegrali za każdym razem. Widocznie im mało, dlatego będą chcieli przegrać jeszcze raz. Oczywiście mogą złożyć wniosek i wotum nieufności, to jest ich decyzja. Zaskakujące wydaje się to, że pan Robert Biedroń ma czelność mówić o tym, że to Lewica będzie chciała zaproponować taki godny ekonomiczny byt polskich rodzin i Polaków.

00:00 / 00:00

Pod inicjatywą Lewicy dotyczącą konstruktywnego wotum nieufności musi się podpisać 46 posłów. Jednak lider Lewicy Robert Biedroń liczy na wiele więcej podpisów. Do wspólnego działania ponad podziałami zaprosił posłów z koła Polska 2050, Koalicji Obywatelskiej, PSL i posłów niezależnych.

Skwer imienia Praw Kobiet?

Lewica wystąpiła także z pomysłem, aby skwer, u zbiegu ulic 12 lutego i Nowowiejskiej, w Elblągu nosił nazwę Praw Kobiet. Zadaniem posłanki Moniki Falej w mieście powinno być więcej miejsc, które upamiętniają zasłużone dla Elbląga kobiety.

W Elblągu nie ma prawie żadnych nazw imienia kobiet, dlatego chciałybyśmy, żeby zostały docenione. Działaczki, które pracowały i tworzyły to miasto, odbudowywały po wojnie, ale i te, które współcześnie walczą o to, żeby nie odbierać im praw. To jest niezwykle ważne, aby tak upamiętniać to miejsce symbolicznie i przywrócić historię w Elblągu.

00:00 / 00:00

Staramy się upamiętniać kobiety, które zapisały się na kartach historii Elbląga – mówi elbląski radny Marek Pruszak z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który jest w komisji do spraw nadawania nazw i dodaje, że jest przeciwny utworzeniu takiej nazwy.

Takie bardzo ważne kobiety w historii naszego miasta są upamiętnione, np. dr Aleksandra Gabrysiak, jej imieniem jest nazwane hospicjum. Pomysł Lewicy wiąże się ze strajkiem kobiet.  Taka nazwa ogólna, niewiele mówi, nie wiadomo o jakie prawa chodzi. Prawa w Polsce dla kobiet są moim zdaniem przestrzegane i ja jestem przeciwny takiej nazwie.

00:00 / 00:00

Lewica już rozpoczęła zbieranie podpisów pod utworzeniem skweru Praw Kobiet wśród mieszkańców Elbląga. Akcję będą prowadzić przez tydzień. Lewica chce zebrać około 100 podpisów. Następnie wniosek trafi do Rady Miejskiej w Elblągu.

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka


Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Monika Falej, Marek Pruszak, lewica, wotum nieufności, Robert Biedroń
Posłowie PO i PiS o nieudanej próbie odwołania ministrów i unijnych funduszach dla regionu. Oglądaj Poranne Pytania

Odrzucone wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów: Jacka Sasina, Michała Dworczyka i Mariusza Kamińskiego były jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV