Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Kiełbik: muszę się zająć kondycją finansową OBN

Nowy dyrektor OBN w Olsztynie dr Jerzy Kiełbik. Fot. A. Podbielska

O działalności i finansach Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn nowy dyrektor placówki, historyk doktor Jerzy Kiełbik.

Poprzedni dyrektor OBN profesor Stanisław Achremczyk ustąpił ze stanowiska po 27 latach. – Pod względem naukowym Ośrodek Badań Naukowych jest w bardzo dobrym stanie – mówił w Porannych Pytaniach nowy szef placówki Jerzy Kiełbik.

W ciągu ostatnich kilku lat zmiany w prawie wymusiły odejście z zespołu kilku pracowników naukowych. Jerzy Kiełbik boleje nad tym, że kondycja finansowana placówki nie jest dobra i jak mówi musi się nad tym teraz skoncentrować. Pieniądze na działanie ośrodka daje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które chciało umożliwić OBN-owi sprzedaż produktów. Gość Polskiego Radia Olsztyn podkreślał, że w przypadku humanistyki produkt, w postaci opracowań naukowych, słabo się sprzedaje, bo książki są dość drogie. Dlatego zasadniczym źródłem utrzymania OBN jest dotacja statutowa – dodał.

Jerzy Kiełbik zapewnił, że Ministerstwo Kultury, któremu podlega OBN jest zainteresowane jego działalnością.

W grudniu 2015 roku na prośbę poprzedniego szefa OBN Stanisława Achremczyka doszło do spotkania w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wszystkie instytuty humanistyczne miały tam swoich przedstawicieli, Ministerstwo Kultury reprezentował minister Jarosław Sellin, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował minister Bobko(…) Podczas tego spotkania określono cele i sformułowano program ziem zachodnich i północnych, który jest w tym roku realizowany. Stworzono pewnego rodzaju konsorcjum, którego jesteśmy częścią. Razem z nami są tam Instytut Śląski w Opolu, Centrum Pamięć i Przyszłość z Wrocławia, Instytut Zachodni z Poznania oraz Centrum Dialogu „Przełomy” ze Szczecina. Wspólnie realizujemy program, którego celem jest badanie tożsamości i zróżnicowania ziem północnych i zachodnich po roku 1945.

Z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego OBN otrzymał pieniądze na restrukturyzację. W najbliższych latach chcemy poruszyć nowe trendy – zapowiedział Jerzy Kiełbik.

Zatrudniamy 5 nowych naukowców, staramy się odbudować Zakład Badań nad Współczesnością, zajmiemy się się kwestią Polaków zamieszkujących Litwę, Łotwę i Obwód kaliningradzki, a także przekształceniami ekonomicznymi na Warmii i Mazurach.

 

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Jerzym Kiełbikiem

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w OBN, Ośrodek Badań Naukowych
Nowego dyrektora OBN poznamy za kilka tygodni

Dopiero za kilka tygodni dowiemy się, kto będzie nowym dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych mim. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. O wyborze zadecyduje minister kultury i dziedzictwa narodowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV