Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Gosiewski: Budżet państwa na 2019 rok będzie przyjęty

Jerzy Gosiewski, poseł PiS. Fot. Sławomir Ostrowski

Jerzy Gosiewski – poseł Prawa i Sprawiedliwości. Fot. Sławomir Ostrowski

Nie ma powodu, by Komisja Europejska kontynuowała spór z Polską – przekonywał w Porannych pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Gosiewski.

W tym tygodniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, przywracającą do orzekania sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Wcześniej orzeczenie w tej sprawie wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dlatego poseł Gosiewski twierdzi, że spór o stan praworządności w Polsce powinien się zakończyć.

Rząd i parlamentarni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają prawa. Wykonaliśmy wyrok Trybunału Sprawiedliwości. Jesteśmy praworządni. Teraz oczekujemy aż ten spór się skończy, ponieważ Unia Europejska nie ma w tej chwili żadnych argumentów, żeby ciągnąć sprawę nie wiadomo dla jakich interesów.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej kilka dni temu zapowiadali, że raport Komisji na temat efektów zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym będzie gotowy w połowie stycznia.

Gospodarka odpadami
Poseł Gosiewski jest członkiem Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, której jednym z zadań jest gospodarka odpadami. Od 2019 roku wiele miast i gmin podniesie cenę odbioru śmieci. Zakłady przerabiające odpady podnoszą ceny gminom. Widać to także w naszym regionie, gdzie olsztyński ZGOK chce ponieść stawkę 37 gminom. Pojawia się pytania o ewentualne nowe rozwiązania prawne, które pomogą uporać się z problemem. Poseł Gosiewski nie widzi jednak potrzeby i podkreśla, że obowiązujące rozwiązania prawne są dostosowane do europejskich wymogów.

Regulacje ustawowe i prawne, w tym obowiązujące od lipca 2017 roku rozporządzenie jest znane wszystkim samorządom, które miały czas przystosować się do zmian. Prawo mamy, ale obowiązujące od 1 stycznia tego roku rozwiązania należało wprowadzać dużo wcześniej. Część samorządów zajmowała się nie tym, co trzeba. 

Zmiany cen energii
W ostatnim czasie trwały spekulacje na temat podwyżek cen. energii od 2019 roku. Poseł Gosiewski zapewnił, że indywidualni klienci w Polsce nie odczują podwyżek cen.

Budżet na 2019 rok
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, który jest także członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, odniósł się również do budżetu państwa na 2019 rok. Zgodnie z prawem, budżet musi zostać przyjęty do końca stycznia, inaczej parlament zostanie rozwiązany i konieczne będą przyspieszone wybory. Pojawiły się pogłoski, że prace nad budżetem celowo zostaną opóźnione, by przyspieszyć wybór nowego parlamentu, ale poseł Gosiewski zapewnił, że ustawa budżetowa zostanie uchwalona w terminie.

Od kiedy jestem w parlamencie, są tego typu plotki. Ale nigdy do tej pory nie zdarzyło się, aby budżet był przyczyną rozwiązania parlamentu. Te plotki wracają, ale gwarantuję, że budżet na 2019 rok będzie przyjęty. Nikt nie ma w tej chwili interesu w rozwiązaniu parlamentu.

Wybory parlamentarne mają odbyć się jesienią 2019 roku.

Do wysłuchania rozmowy a Jerzym Gosiewskim zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS, Poranne Pytania, Prawo i Sprawiedliwość, Jerzy Gosiewski
Osiągnięcia i porażki. Wojewoda podsumował 3 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości

Jak zmieniło się województwo warmińsko-mazurskie podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości? Wojewoda i podległe mu służby podsumowują ten okres. Wśród najważniejszych osiągnięć wojewoda warmińsko-mazurski wymienił działania socjalne....

Zamknij
RadioOlsztynTV