Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janusz Cichoń: PiS wprowadza nowe podatki z poważnymi błędami

Poseł Janusz Cichoń (PO). Fot. Łukasz Węglewski

– Mam świadomość w pewnych momentach zwykłej bezradności. W poprzednim rozdaniu miałem rzeczywisty wpływ na to, co się dzieje i krytyczne uwagi miały szanse być uwzględniane. Dziś odbijam się jak od ściany, ale mam świadomość pewnej odpowiedzialności związanej z oceną tego, co się dzieje i otwieraniem oczu Polakom na to, co dziś robią rządzący – jak dewastują finanse publiczne. – powiedział w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń.

W poprzedniej kadencji Sejmu Janusz Cichoń był wiceministrem finansów. Jednym z zadań było przygotowanie reguły wydatkowej, która miała zabezpieczyć polskie finanse publiczne przed niefrasobliwością rządzących i nadmiernymi wydatkami. Poseł PO podkreśla, że kilkuletni wysiłek szybko się zakończył. – W ciągu jednej nocy musiałem się z tą ustawą pożegnać, bo PiS ją zmienił. Próbowałem otwierać oczy na błędy np. w przypadku podatku bankowego. Dzisiaj mamy dowody na to, że ja miałem rację. – podkreślił Janusz Cichoń i dodał, że obecnie rządzący wkrótce popełnią błędy związane z podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Część posłów Platformy Obywatelskiej obwinia za przegrane wybory poprzedniego ministra finansów Jacka Rostowskiego i Janusza Cichonia za zbyt mocne „zaciśnięcie pasa”. – Działaliśmy w trudnych czasach. Wszyscy musimy mieć tego świadomość. Bardzo poważne dwa kryzysy finansowe, konieczność ustabilizowania finansów publicznych. Kroiliśmy na miarę. – wprowadziliśmy roczne urlopy macierzyńskie, tysiąc złotych dla każdego dziecka, bezrobotnych, studentek czy matek. – wyjaśnił poseł PO z Warmii i Mazur.

Janusz Cichoń zauważył, że zebranie środków na Program 500+ na przyszły rok rodzi bardzo poważne problemy, a kwota 22 miliardów corocznie jest wysoka i przypomniał, że jego partia zakładała wprowadzenie jednolitego progresywnego podatku z obniżonym opodatkowaniem dla najniżej zarabiających i posiadających dzieci. To rozwiązanie miało kosztować budżet państwa 10 miliardów rocznie i było alternatywnym rozwiązaniem.

Janusz Cichoń (PO). Fot. Łukasz Węglewski

– Dość zgrabnie poszło nam ukonstytuowanie zespołu. Wszyscy parlamentarzyści zgłosili akces, ale tak naprawdę już w kolejnych spotkaniach posłowie partii rządzącej nie uczestniczyli. Wiemy dokładnie, że – jeśli mielibyśmy mieć rzeczywisty wpływ na to, co się dzieje – bez ich udziału trudno mówić o sukcesach. Praca w zespole w zasadzie zamarła. Mam nadzieję, że to się jednak uda przełamać. – tymi słowami ocenił poseł PO działalność Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego, podkreślając, że zespół powinien wypowiadać się jednym głosem, a tak się nie dzieje, czego przykładem – zdaniem Cichonia – jest sytuacja związana z małym ruchem granicznym.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki twierdzi, że ruch ze strony Rosjan – od momentu wprowadzenia zmian – zmalał zaledwie o 25 procent, handel nie odczuwa specjalnie zmniejszenia, a wymierną korzyścią jest wzrost sprzedaży paliwa na stacjach benzynowych wzdłuż granicy, czego wcześniej nie było. – Nie podzielam tych ocen. Wystarczy porozmawiać z branżą turystyczną, w której znaczna część rezerwacji została anulowana ze względu na problemy związane z wizami. Zmalały także obroty w sklepach przygranicznych. Weźmy również pod uwagę fakt, że generalnie obywatele Warmii i Mazur korzystali z możliwości i jeździli na tańszym paliwie. – ocenił sytuację były wiceminister finansów.

Janusz Cichoń jest członkiem Ukraińskiego Zespołu Parlamentarnego. Podczas głosowania nad sejmową uchwałą stwierdzającą, że wydarzenia na Wołyniu z okresu II wojny światowej, określane jako rzeź wołyńska miały charakter ludobójstwa – wstrzymał się – jako jeden z 10 posłów – od głosowania. – Przypomnę, że uchwała była poprzedzona dyskusją. Było sporo uwag i poprawek, które zmierzały do tego, aby w uchwale znalazły się też zapisy nawołujące do pojednania. Tego mi zabrakło w uchwale, tego miłosierdzia, którego rok przecież obchodzimy. – skomentował całą sprawę Janusz Cichoń.

Do wysłuchania rozmowy z Januszem Cichoniem zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

 

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PO, Poranne Pytania, Platforma Obywatelska
Jerzy Szmit: nie możemy budować rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur w oparciu o Mały Ruch Graniczny

Skończyły się wakacje parlamentarne. Dziś (16 sierpnia) odbędzie się pierwsze posiedzenie sejmu po kilkutygodniowej przerwie. Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był wiceminister infrastruktury i budownictwa,...

Zamknij
RadioOlsztynTV