Jakie znaczenie miała Konfederacja Narodu? Dyskutowano o tym w Olsztynie
W szeregach Armii Krajowej walczyły różne formacje. W Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbył się panel dyskusyjny na temat jednej z nich – Konfederacji Narodu, która utworzyła Uderzeniowe Bataliony Kadrowe.
Żołnierze tej formacji walczyli głównie na terenie od Białostocczyzny po Wileńszczyznę.
– Dyskusja miała pokazać, że w obliczu wroga wszystkie siły polityczne potrafiły się zjednoczyć – mówił Michał Ostapiuk z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotował i poprowadził panel.
Szef delegatury IPN dr hab. Karol Sacewicz podkreślał, że w szeregi Armii Krajowej weszły wszystkie polityczne podmioty: prawica, lewica, przedstawiciele ruchu socjalistycznego ludowego oraz ruchu narodowego i sanacji. A to zaowocowało powstaniem wielkiej podziemnej armii, w której walczyło ponad 360 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.
Jeden z prelegentów – historyk dr Kazimierz Krajewski dodał, że Konfederacja Narodu jako pierwsza formacja przekonywała, że trzeba walczyć zarówno z Niemcami, jak i sowietami.
Działały głównie na terenach Białostocczyzny i Wileńszczyzny, ale jak mówił historyk Michał Wołłejko był też epizod na ziemiach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o udaną akcję odbicia więźniów z obozu w obecnej Turośli.
Panel zorganizowały olsztyńska delegatura IPN oraz Instytut Północny w 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko