Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie problemy stoją przed polską chirurgią? Specjaliści z całego kraju zjechali się do Olsztyna.

Fot. D. Grzymska

Braki kadrowe, starzenie się społeczeństwa, czy wdrażanie Krajowej Sieci Onkologicznej – to tylko niektóre problemy omawiane przez chirurgów z całej Polski. W Olsztynie odbywa się 4. już Ogólnopolska Konferencja Ordynatorów i Kierowników Klinik Chirurgii Ogólnej.

Dwudniowe spotkanie podzielone jest na kilka paneli. Jednym z problemów toczących tę dziedzinę medycyny są braki kadrowe, co szczególnie widoczne jest w naszym województwie. Oddziały chirurgiczne w małych szpitalach zamykane są właśnie z tego względu. Zdaniem prof. Marka Jackowskiego, prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich, rozwiązaniem tego problemu jest konsolidacja lekarzy-chirurgów w większych ośrodkach.

00:00 / 00:00

Innym problemem jest chirurgia wieku podeszłego, co wynika ze starzenia się społeczeństwa. I kolejny, ale najważniejszy problem to funkcjonowanie chirurgii ogólnej w nowo tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej. Zdaniem prof. Grzegorza Wallnera, Krajowego Konsultanta w dziedzinie Chirurgii Ogólnej, konieczna jest zmiana finansowania ze względu na nieprawidłową refundację kosztów leczenia.

00:00 / 00:00

Chirurdzy ogólni i onkologiczni to lekarze, którzy najwięcej mają do czynienia z pacjentami chorymi na raka. W Ministerstwie Zdrowia powstaje Narodowa Strategia Onkologiczna. Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju notuje się rocznie około 160 tysięcy zachorowań na nie, z czego aż 100 tysięcy pacjentów rocznie umiera. Wzrastająca liczba zgonów z powodu nowotworów wynika przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Corocznie rośnie też liczba zachorowań na nowotwory, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 15-20 lat wzrośnie ona dwukrotnie.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w onkologia, Marek Jackowski, chirurdzy, Ogólnopolska Konferencja Ordynatorów i Kierowników Klinik Chirurgii Ogólnej, Ministerstwie Zdrowia
Mała gala dla wielkich wojowników. Mistrzyni świata Ewa Brodnicka w ringu z małymi pacjentami onkologii i hematologii

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyła się pierwsza w Polsce pięściarska gala. "Mała gala dla wielkich wojowników" była wsparciem dla dzieci, między innymi z chorobą nowotworową....

Zamknij
RadioOlsztynTV