Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaka przyszłość czeka uniwersytety trzeciego wieku?

Fot. D. Grzymska

O przyszłości i teraźniejszości uniwersytetów trzeciego wieku rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji 25-lecia tego ruchu w naszym regionie. W debacie wzięli udział seniorzy, społecznicy i samorządowcy.

Ryszard Okliński, prezes Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur przyznał, że placówki przeżywają obecnie kryzys frekwencyjny.

Obserwujemy trend spadkowy co do kwestii zainteresowań seniorów, ludzi starszych, działalnością uniwersytetów. W niektórych uniwersytetach spadek sięga 50%. Pandemia zamknęła część społeczeństwa samych w sobie.

00:00 / 00:00

Z kolei dr Katarzyna Białobrzeska z Wydziału Nauk Społecznych UWM podkreśliła, że ruch uniwersytetów trzeciego wieku na ogromny potencjał.

Pomogliście państwo odkryć potrzeby i potencjał seniorów oraz uaktywnić ich. Ja nie wierzę w to, że uniwersytety trzeciego wieku przestaną działać. To jest taka siła, której nie da się zatrzymać.

00:00 / 00:00

Płynna działalność uniwersytetów to nie jedyne zagadnienie. Uczestnicy konferencji dyskutowali także o palącej potrzebie systemowych rozwiązań, dotyczących starzenia się społeczeństwa. Przykłady takich rozwiązań są już w Japonii czy w krajach zachodniej Europy.

W Warmińsko-Mazurskiem prężnie działa 49 uniwersytetów trzeciego wieku. Część z nich jest dotowana przez samorządy, ale większość musi radzić sobie sama. Dlatego po konferencji powstanie zapis dobrych praktyk, by pomóc tym placówkom.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w konferencja
Trwa Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe

Organizatorami "VII Polsko-Ukraińskiego Forum Naukowego" są Instytut Nauk Politycznych UWM oraz Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Narodowego "Politechnika Lwowska". Dwudniowa konferencja, która obywa się w formule online,...

Zamknij
RadioOlsztynTV