Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zatrudnić młodą osobę? Na co uważać podejmując pierwszą pracę?

Zgodnie z przepisami można zatrudnić osobę,  która ukończyła 16 rok życia. Jakie formalności musi spełnić, żeby podjąć pracę i jakie warunki musi zapewnić pracodawca, podpisując umowę z młodocianym? 

Gościem Bliższych spotkań był Marek Obrębski – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Olsztynie. Rozmawiała z nim Agnieszka Lipczyńska.

A. Lipczyńska: Czy wiele młodych osób szuka pracy na wakacje przez OHP?

M. Obrębski: Z każdym rokiem tych ludzi przybywa. Ochotnicze Hufce Pracy funkcjonują ponad 61 lat i przez ten okres pracy zdobywaliśmy doświadczenie w zakresie prowadzonego pośrednictwa pracy w okresie ferii zimowych, wakacji, ale musimy przypomnieć, że prowadzimy całoroczne pośrednictwo pracy.

A. Lipczyńska: Ale czy w wakacje jest większe zainteresowanie wśród młodych ludzi?

M. Obrębski: Na pewno zgłaszają się do nas młodzi ludzie, którzy w tym momencie są bardziej dyspozycyjni. Okres wakacyjny sprzyja podejmowaniu zatrudnienia krótkoterminowego i dorywczego dlatego, że młodzi ludzie chcą przeznaczyć przynajmniej jeden miesiąc – niektórzy nawet dwa miesiące, a w przypadku studentów trzy miesiące na to, żeby zdobyć doświadczenie i zarobić drobne kieszonkowe na własne potrzeby.

A. Lipczyńska: Zgodnie z Kodeksem Pracy można zatrudnić dziecko od 16 roku życia. Ja chciałabym porozmawiać o zatrudnieniu osób między 16 a 18 rokiem życia. Dlaczego warto, żeby właśnie za pośrednictwem OHP tej pracy szukali?

M. Obrębski: Dlatego, że jest bezpieczniej. Pracodawca, który chce zatrudnić młode osoby od 16 roku życia do 25, bo taką grupą się zajmujemy może to zrobić również za pośrednictwem OHP. Co musi zrobić? Zgłosić swoją potrzebę, wypełnić ofertę pracy i wysłać, dostarczyć do OHP. Można to zrobić za pomocą poczty elektronicznej. Wcale to nie jest skomplikowane. Mamy pracodawców, z którymi na stałe współpracujemy przez cały okres, nie tylko w okresie wakacji. A co młody człowiek musi zrobić? Młody człowiek musi zgłosić się dobrowolnie, że chce podjąć zatrudnienie do placówki Ochotniczych Hufców Pracy. Te jednostki OHP, to nie tylko Olsztyn. Mogą to zrobić także mieszkańcy Ełku, Giżycka i wielu innych miejscowości na terenie między innymi naszego województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca
Dress code obowiązuje nawet w upał

Lato w pełni. To problematyczny czas, jeśli chodzi o wybór stroju do pracy. Kiedy żar leje się z nieba, najchętniej zakładamy krótkie spodenki, letnie sukienki i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV