Jak zaktywizować seniorów na emeryturze?
Szacuje się, że zaledwie co dziesiąty senior spędza aktywnie czas na emeryturze.
Osoby starsze najczęściej uskarżają się na kłopoty ze zdrowiem i samotność. Po przejściu na emeryturę tylko 10 procent z nich prowadzi aktywny tryb życia. O tym jak zmienić tę szarą rzeczywistość rozmawiają w Olsztynie uczestnicy 7. Wojewódzkiej Konferencji z okazji Dnia Seniora.
Zdaniem Beaty Tokarz-Kamińskiej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, biernych seniorów do podjęcia aktywności mogą zachęcać przede wszystkim ich przyjaciele:
Zdaniem Izabeli Kowalskiej z Ośrodka Kultury w Małdytach, im mniejsza miejscowość, tym większy opór osób starszych przed wyjściem z domu:
Na Warmii i Mazurach seniorzy mogą korzystać z zajęć organizowanych przez Uniwersytety i Akademie Trzeciego Wieku. W regionie takie organizacje działają m.in. w Elblągu, Kętrzynie, Pasłęku, Ostródzie, Braniewie, Nidzicy, Mrągowie, Iławie, Działdowie i Piszu.
Podczas konferencji dużo uwagi poświęcono systemowi opieki nad osobami starszymi. Ciekawostką jest uruchomiony niedawno program Przyjazny Sąsiad, o którym mówi prezes Federacji Organizacji Socjalnych w regionie Bartłomiej Głuszak:
Program Przyjazny Sąsiad koordynowany jest przez Federację Organizacji Socjalnych i działa na razie jedynie w Olsztynie i Iławie. (imal/bsc)