Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak stworzyć atrakcyjne muzeum? O tym rozmawiali eksperci podczas konferencji mediewistycznej

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Fot. Łukasz Węglewski

Osiągnięcie złotego środka w wykorzystaniu rekwizytów i nowych technologii to klucz do stworzenia atrakcyjnego muzeum – przekonywali uczestnicy konferencji mediewistycznej, która odbyła się w Olsztynie.

Dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jako przykład placówki niemal idealnej podaje muzeum In Flanders Fields w Belgii. Odwiedzający dostaje opaskę, do której się loguje podając m.in. wzrost, wiek, wagę i kraj pochodzenia. Następnie jego przewodnikiem staje się podobny mu żołnierz z czasów I wojny swiatowej.

Utożsamiając się z tą postacią można poczuć okropieństwo wojny

– dodał.

Podczas konferencji sporo mówiło się również o makietach. Prelekcję na ten temat przygotował Maciej Badowicz, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego. Podkreślał, że makiety powinny być elementami inscenizacji. Za wzór postawił tu Muzeum II Wojny Światowej i tamtejszą makietę ulicy.

Chodzi tu o wkomponowanie artefaktów w ogromną, przestrzenną ekspozycję, która nierzadko zajmuje większą powierzchnię niż jedna sala wystawowa

– podkreślał.

Modne są też makiety multimedialne. Dobrym przykładem jest ta stworzona na potrzeby Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Twórcy pokazują jak mogło wyglądać wikińskie Truso, czyli osada istniejąca od ósmego do dziesiątego wieku w okolicach jeziora Druzno. – Ale interaktywność buduje się nie tylko przez multimedia – dodał Grzegorz Kluczek z Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Ważne jest zaangażowanie widza, które wymaga na przykład aktywności fizycznej, czy działania na różne zmysły: słuch, dotyk, smak

– mówił. Dlatego w Działdowie można na przykład powąchać historyczne przyprawy.

Tematem tegorocznej konferencji mediewistycznej były muzea, bo Muzeum Bitwy pod Grunwaldem szykuje się do budowy zupełnie nowego gmachu. Ma on powstać do końca 2020 roku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, multimedia
Miłośnicy żeglarstwa zacierają ręce. Ekomarina w Giżycku została rozbudowana

Został  powiększony i zmodernizowany budynek administracyjno-sanitarny. Powstały  sale szkoleniowe ze sprzętem multimedialnym, jest również siłownia i udogodnienia dla niepełnosprawnych. W nowym obiekcie będą prowadzone warsztaty żeglarskie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV