Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, STYL i ZDROWIE, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Jak rozwiązać problemy opieki długoterminowej?
Ponad 200 pielęgniarek z regionu przyjechało do Olsztyna, by mówić o wyzwaniach opieki długoterminowej. Starzeje się społeczeństwo i przybywa osób, które wymagają całodobowej opieki.
Nie przybywa natomiast pielęgniarek. Problemem jest także m.in. wiek pielęgniarek opieki długoterminowej i środowiskowej.
Mamy za mało osób młodych wchodzących do systemu. Wiąże się to na pewno z tym, że jest to praca ciężka, często niewdzięczna. Jest mało środków pomocniczych do podnoszenia, przemieszczania pacjentów w domach. I łatwiej jest młodszym koleżankom pójść na dyżur w szpitalu, czasem na 12 godzin, niż od domu do domu, w różnych warunkach, przemieszczać się między pacjentami
– uważa Elżbieta Limanowicz, konsultantka wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej.
Na konferencji poruszono też problemy: współpracy środowisk opiekuńczych, braku dziennych domów opieki, a także instytucji opiekuna medycznego, który powinien być wynagradzany za pracę na rzecz pacjenta przebywającego w domu.
Maria Danielewicz, wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych regionu Warmii i Mazur przyznała, że braki kadrowe rozwiązałyby dzienne domy pomocy.
Brakuje nam dziennych ośrodków, które zajęłyby się pacjentem przewlekle chorym. Żeby rodzina mogła pracować, oddać pacjenta pod opiekę do takiej grupy wsparcia, gdzie będzie terapeuta, psycholog, posiłek. To są o wiele mniejsze koszty niż koszty opieki zinstytucjonalizowanej
– wskazała.
Beata Ostrzycka, Konsultantka Krajowa w Dziedzinie Pielęgniarstwa mówiła, że przez lata zawód ten zyskał wiele kompetencji, ale teraz należy postawić na współpracę zespołową między innymi z opiekunem medycznym.
Podczas konferencji można było wziąć udział w warsztatach dotyczących terapii podciśnieniowej i wykorzystaniu nowoczesnych opatrunków w leczeniu odleżyn. Średnia wieku pielęgniarek w naszym regionie to 54 lata.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko