Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Jak mądrze wesprzeć Ukrainę? Przedstawiciele organizacji pomocowych radzą
Do Ukrainy cały czas dociera pomoc z Polski. W paczkach są głównie leki i żywność z długim terminem przydatności. Specjalne paczki osobom najbardziej potrzebującym dostarczają wolontariusze razem z wojskowymi.
– Głównie otrzymują je osoby starsze i rodziny żołnierzy walczących na froncie – mówi Mateusz Lachowski – polski wolontariusz i dokumentalista, który jest w centrum ukraińskiej stolicy.
Jestem w takim miejscu, gdzie przede mną leży od 200 do 500 paczek. Wczoraj załadowaliśmy całą ciężarówkę rzeczy, które pojechały do magazynu. Rzeczy, które mogą długo leżeć, a reszta jest wydawana na bieżąco. We Lwowie jest główny punkt przerzutowy – miejsce, gdzie zbiera się te wszystkie rzeczy i rozsyła po całej Ukrainie. 80 procent paczek, które tu jest, pochodzi z Polski.
Pomagajmy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie mądrze i odpowiedzialnie – apelują do darczyńców organizacje pomocowe. Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie wyjaśnia, co obecnie jest najbardziej potrzebne.
Nie kupujmy kolejnych szamponów czy paczek chusteczek dla dzieci i pieluch. Skoncentrujmy się na tym, czego najbardziej po stronie walczących, czyli jedzenia, które można w prosty sposób przygotować w polowych warunkach oraz ciepłego ubrania dla mężczyzn – butów, odzieży termicznej, koców, które są potrzebne w schronach.
– Należy sprawdzać, np. na stronach internetowych poszczególnych organizacji, co w danej chwili jest najbardziej potrzebne – podkreśla dyrektorka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Dorota d’Aystetten.
Potrzeby się zmieniają w zależności od tego, ile darów otrzymamy i ile osób przyjdzie do nas po pomoc. Faktycznie zauważamy, że cały czas potrzebna są koce, kołdry, poduszki, pościel.
– Skupiamy się teraz na pomocy dla tych, którzy zostali w Ukrainie – wyjaśnia dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej ksiądz Paweł Zięba.
To włączenie się w akcję „Paczka dla Ukrainy”, która polega na przygotowania specjalnie zaplanowanej paczki. Ważne, żeby ją przygotować według wskazówek, aby łatwiej można było ją przetransportować do Ukrainy.
Caritas Archidiecezji Warmińskiej zachęca do wzięcia udziału w akcji „Paczka dla Ukrainy” – mówi Joanna Mackiewicz z Caritas.
Paczka na Ukrainę może być przygotowana w dedykowanym kartonie, ale można ją przygotować w swoim kartonie. Ważne, żeby karton był z wytrzymałej, twardej tektury. Lista rzeczy, które powinny się znaleźć w paczce jest ściśle określona. Podaliśmy orientacyjne gramatury, jak i liczbę opakowań, które chcielibyśmy, żeby w tej paczce się znalazły. Zależy nam na tym, żeby te paczki były identyczne – ułatwi to potem ich rozdawanie.
Paczki można dostarczać do siedziby Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz do poszczególnych parafii.
Dary dla walczącej Ukrainy zbiera też Kościół greckokatolicki. O bieżących potrzebach mówi dyrektor Caritas eparchii olsztyńsko-gdańskiej ksiądz Bogdan Sytczyk.
Przede wszystkim medykamenty, leki, środki opatrunkowe – to jest teraz najpilniejsza potrzeba. Na drugim miejscu jest żywność.
Dary można też przekazywać m.in. Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi.
Autor: I. Malewska/P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski