Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak mądrze wesprzeć Ukrainę? Przedstawiciele organizacji pomocowych radzą

Do Ukrainy cały czas dociera pomoc z Polski. W paczkach są głównie leki i żywność z długim terminem przydatności. Specjalne paczki osobom najbardziej potrzebującym dostarczają wolontariusze razem z wojskowymi.

– Głównie otrzymują je osoby starsze i rodziny żołnierzy walczących na froncie – mówi Mateusz Lachowski – polski wolontariusz i dokumentalista, który jest w centrum ukraińskiej stolicy.

Jestem w takim miejscu, gdzie przede mną leży od 200 do 500 paczek. Wczoraj załadowaliśmy całą ciężarówkę rzeczy, które pojechały do magazynu. Rzeczy, które mogą długo leżeć, a reszta jest wydawana na bieżąco. We Lwowie jest główny punkt przerzutowy – miejsce, gdzie zbiera się te wszystkie rzeczy i rozsyła po całej Ukrainie. 80 procent paczek, które tu jest, pochodzi z Polski.

00:00 / 00:00

fot. P. Getka

Pomagajmy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie mądrze i odpowiedzialnie – apelują do darczyńców organizacje pomocowe. Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie wyjaśnia, co obecnie jest najbardziej potrzebne.

Nie kupujmy kolejnych szamponów czy paczek chusteczek dla dzieci i pieluch. Skoncentrujmy się na tym, czego najbardziej po stronie walczących, czyli jedzenia, które można w prosty sposób przygotować w polowych warunkach oraz ciepłego ubrania dla mężczyzn – butów, odzieży termicznej, koców, które są potrzebne w schronach.

00:00 / 00:00

– Należy sprawdzać, np. na stronach internetowych poszczególnych organizacji, co w danej chwili jest najbardziej potrzebne – podkreśla dyrektorka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Dorota d’Aystetten.

Potrzeby się zmieniają w zależności od tego, ile darów otrzymamy i ile osób przyjdzie do nas po pomoc. Faktycznie zauważamy, że cały czas potrzebna są koce, kołdry, poduszki, pościel.

00:00 / 00:00

– Skupiamy się teraz na pomocy dla tych, którzy zostali w Ukrainie – wyjaśnia dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej ksiądz Paweł Zięba.

To włączenie się w akcję „Paczka dla Ukrainy”, która polega na przygotowania specjalnie zaplanowanej paczki. Ważne, żeby ją przygotować według wskazówek, aby łatwiej można było ją przetransportować do Ukrainy.

00:00 / 00:00

Caritas Archidiecezji Warmińskiej zachęca do wzięcia udziału w akcji „Paczka dla Ukrainy” – mówi Joanna Mackiewicz z Caritas.

Paczka na Ukrainę może być przygotowana w dedykowanym kartonie, ale można ją przygotować w swoim kartonie. Ważne, żeby karton był z wytrzymałej, twardej tektury. Lista rzeczy, które powinny się znaleźć w paczce jest ściśle określona. Podaliśmy orientacyjne gramatury, jak i liczbę opakowań, które chcielibyśmy, żeby w tej paczce się znalazły. Zależy nam na tym, żeby te paczki były identyczne – ułatwi to potem ich rozdawanie.

00:00 / 00:00

Paczki można dostarczać do siedziby Caritas Archidiecezji Warmińskiej oraz do poszczególnych parafii.

Dary dla walczącej Ukrainy zbiera też Kościół greckokatolicki. O bieżących potrzebach mówi dyrektor Caritas eparchii olsztyńsko-gdańskiej ksiądz Bogdan Sytczyk.

Przede wszystkim medykamenty, leki, środki opatrunkowe – to jest teraz najpilniejsza potrzeba. Na drugim miejscu jest żywność.

00:00 / 00:00

Dary można też przekazywać m.in. Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: I. Malewska/P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, pączki, Bank Żywności, dary, Ukraina, wolontariusz, video
Charytatywny spektakl w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wpływy wesprą m.in. uchodźców z Ukrainy

Dzisiejszym wydarzeniem artystycznym w olsztyńskiej filharmonii będzie nie koncert, a... spektakl. Rotary Club Olsztyn Warmia zaprasza na sztukę Antona Czechowa "Trzy siostry...Pożegnanie z sadem" w wykonaniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV