Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ITS: wyjazdy na święta to próba dla kierowcy i dla samochodu

Wyjazdy na święta to próba dla kierowcy i dla samochodu, ale też wyzwanie dla służb mundurowych i ratunkowych – mówi Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. Dodaje, aby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny auta, a w drodze pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych – od piątku do poniedziałku, w 153 wypadkach drogowych zginęły 22 osoby, a 181 osób zostało rannych.

Z punktu widzenia statystyk bezpieczeństwa okresy świąteczne są bardzo istotne i stanowią wyzwanie dla służb mundurowych i ratunkowych. Wielkanoc to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. W tym celu wiele osób pokona samochodami duże odległości. To próba dla kierowcy, jak i pojazdu. Pamiętajmy, że także od nas samych zależy, czy podróżowanie w tym czasie będzie komfortowe i bezpieczne

– zaznaczył Mikołaj Krupiński.

Przed planowaną podróżą należy zadbać o stan techniczny samochodu, sprawdzając prawidłowe ciśnienie w ogumieniu, które należy dostosować do obciążenia samochodu, stan zużycia bieżnika, poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy oraz przede wszystkim certyfikowanego płynu do spryskiwaczy. – Bagaż oraz luźne przedmioty powinny być zabezpieczone na czas podróży – podkreśla Krupiński i ostrzega, że niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy.

Radzi również, by w wielkanocną podróż wyjechać z wyprzedzeniem, planując ją tak, by uniknąć wzmożonego ruchu na drogach.

Jednocześnie dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Po zmroku pamiętajmy o większej ostrożności podczas manewrów: skrętu, omijania i przede wszystkim wyprzedzania.

Dodał, że bardzo ważne jest, aby kierowca był wypoczęty przed drogą, a w trakcie jazdy powinien robić kilkunastominutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa zmęczenia.

Temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy, dlatego jej optymalna wartość w kabinie to 20-22 st. C. Skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy – nic nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu

Mikołaj Krupiński podkreślił również, że – zwłaszcza przy okazji świątecznych powrotów – trzeba pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która pozwoliłaby wsiąść za kierownicę.

Niemal każda jego ilość jest toksyczna dla naszego organizmu. Alkohol to także substancja psychoaktywna, która zaburza funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i upośledza zmysły.

Z kolei kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc powiedziała, że wątpliwości co do stanu trzeźwości można zawsze rozwiać podczas badania w najbliższej komendzie policji.

Fakt, że ludzki organizm potrzebuje średnio około 3 godzin na przetrawienie od 20 do 30 g czystego alkoholu powinien mieć odzwierciedlenie w odpowiednio długim czasie odpoczynku. Aby uniknąć prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, należy wcześniej zaplanować świąteczny powrót. Najlepiej jeśli kierowca powstrzyma się od picia. W innym przypadku musi znaleźć trzeźwe zastępstwo z uprawnieniami do kierowania.

W święta na drogach więcej policyjnych patroli, w tym grupy SPEED

Jak przekazał kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w okresie świątecznym – od piątku do poniedziałku – na drogach w całym kraju pojawi się więcej policyjnych patroli. Więcej policji ma być szczególnie w trakcie wyjazdów i powrotów.

Będziemy kłaść szczególny nacisk nie tylko na widoczność patroli, ale też na działania, które mają na celu pomoc uczestnikom ruchu drogowego, oraz na zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień.

Policjanci w niektórych miejscach będą też kierować ruchem. Funkcjonariusze będą egzekwować przede wszystkim przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Na drogach pojawią się nie tylko policjanci z laserowymi miernikami prędkości, z rejestracją obrazu, ale także pojazdy policji wyposażone w wideorejestratory, w tym oczywiście policjanci grup SPEED.

Kom. Robert Opas dodał , że policjanci będą zwracać uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Będa również obserwować zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych, szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Poprawia się bezpieczeństwo na drogach

Z danych, którymi dysponuje ITS wynika, że statystyki bezpieczeństwa na drogach z roku na rok ulegają poprawie. W ujęciu rocznym zmniejsza się zarówno liczba zdarzeń, zabitych, jak i ciężko rannych. Niestety – jak zaznacza ITS – w pierwszym kwartale tego roku odnotowano wzrost wypadków oraz nietrzeźwych kierujących.

W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano także znaczący spadek wykroczeń kierujących popełnianych wobec pieszych – 16 628, zaś w 2021 roku – 19 217. Zmniejszyła się również liczba przekroczeń dozwolonej prędkości – 619 949 wobec 633 429 w 2021 roku. Policjanci ruchu drogowego zarejestrowali też blisko 50 proc. spadek liczby wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 7063 wobec 14 035 w 2021 roku. Jednakże w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 4136 wypadków – o 441 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Nowelizacje kodeksu drogowego i karnego, rozbudowa nowoczesnej infrastruktury drogowej oraz kampanie edukacyjne przynoszą zakładane efekty, czego wyrazem jest systematyczna poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Szkoda, że nie we wszystkich obszarach widać zmiany na lepsze

– mówi dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.

Jego zdaniem wzrost liczby wypadków w pierwszych miesiącach tego roku można tłumaczyć m.in. wzmożonym ruchem drogowym, który przybiera na sile po lockdownie związanym z pandemią COVID-19. Jednocześnie wskazuje, że trend poprawy bezpieczeństwa powinien być zachowany.

Autor: M. Chomiuk (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w wypadki, policja, bezpieczeństwo, kierowca, droga, ITS, podróż
Piska policja zatrzymała podejrzanego o zabójstwo

Piscy policjanci wyjaśniają sprawę zabójstwa 43-letniego mieszkańca mazurskiego miasta. Funkcjonariusze zostali powiadomieni o rannym mężczyźnie w jednym z mieszkań w Piszu. - Mimo akcji reanimacyjnej, 43-latka...

Zamknij
RadioOlsztynTV