Infrastruktura przeciwpowodziowa na Żuławach wymaga doinwestowania
Nowe środki na poprawę infrastruktury przeciwpowodziowej mają popłynąć z unijnego programu FENiKS, który przewiduje 410 mln złotych. Konkursy na finansowanie inwestycji ruszą w tym miesiącu. – Na Żuławach jest kilka kluczowych zadań – powiedział senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła, który był gościem elbląskiego studia Radia Olsztyn.
Sporym problemem jest duża populacja bobrów, które niszczą wały przeciwpowodziowe. – Trzeba opracować sposób walki z nimi. Nie wykluczamy ich odstrzału – mówił Jerzy Wcisła. W ochronie wałów pomogłoby też zakładanie specjalnych siatek, które uniemożliwiłyby ich niszczenie. Wznowiony będzie także program ochrony przeciwpowodziowej Żuław, który obejmuje m.in. uszczelnienie wałów i przebudowę ujścia Wisły.
W monitorowaniu stanów wód i planowania inwestycji na Żuławach pomóc ma reforma Wód Polskich. Zapowiedział ją już minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Wstępny plan zakłada, że za zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław Wiślanych ma odpowiadać zlewnia w Gdańsku, natomiast elbląska zlewnia Wód Polskich odpowiadałaby za Żuławy Elbląskie wraz z całym Kanałem Elbląskim.
W Porannych Pytaniach elbląskiej redakcji Radia Olsztyn senator KO mówił także o specustawie powodziowej. Senat ma się nią zająć na najbliższym posiedzeniu.
Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Niebojewska