Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Ich praca ratuje życie i zdrowie. Operatorzy świętują Dzień Numeru Alarmowego 112
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie świętuje w tym roku swoje 10-lecie. Dziś natomiast przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego.
To okazja do podsumowań, docenienia pracy operatorów numeru alarmowego, ale też zwrócenia uwagi na problemy. Małgorzata Zawadzka przyznaje, że nie jest to łatwa praca.
Oczekuje się od nas tego, żeby nie przyjmować emocji zgłaszającego, który i tak jest już wystarczająco zestresowany. Musimy okazać profesjonalizm i spokój. Są dni kiedy zgłoszeń jest około 100, a także takie kiedy jest ich koło 300.
Numer 112 to, w ostatnich latach, podstawowy sposób wzywania pomocy. Możemy powoli zapominać o innych numerach alarmowych, bo dzwoniąc pod 998 czy 999 też dodzwonimy się na numer alarmowy 112. Wyjątkiem jest tylko policyjny 997, ale i ten numer ma zostać podłączony do CPR. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wręczył wyróżnienia trojgu pracownikom z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Dziennie odbierają nawet ponad 200 zgłoszeń.
Niestety wciąż połowa połączeń jest fałszywa, co bardzo utrudnia pracę i niesienie pomocy potrzebującym. W ubiegłym roku operatorzy olsztyńskiego CPR przyjęli prawie 830 tysięcy zgłoszeń zasadnych, z czego 40 procent przekazano ratownictwu medycznemu, 44 procent policji, a 6 procent straży pożarnej. 455 tysięcy zgłoszeń było fałszywych i zostało anulowanych. Zanim wybierzemy numer 112 pamiętajmy, że nie należy dzwonić na ten numer, jeśli zaistniała sytuacja nie jest niebezpieczna i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, życia lub mienia.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy