W regionie dochodzi do pierwszych w tym roku pożarów traw
Pierwsze pożary traw w tym roku w Warmińsko-Mazurskiem. Tylko w środę strażacy ugasili w regionie 20 takich pożarów. We wszystkich przypadkach były to powierzchnie poniżej jednego hektara.
Ekolodzy przypominają, że wypalanie traw nie użyźnia gleby, ale powoduje nieodwracalne straty w środowisku naturalnym. Rolnicy, którym udowodni się celowe podpalanie łąk, pastwisk czy nieużytków, muszą liczyć się z częściową lub całkowitą utratą unijnych dotacji. Ogień z płonących traw jest ogromnym zagrożeniem, bo w każdej chwili może się przenieść np. na zabudowania czy do lasu.
Podpalanie traw jest karalne. Grozi za to grzywna do 5 tysięcy złotych, a w szczególnych przypadkach do 30 tysięcy. Jeżeli zagrożone zostanie zdrowie i życie lub będą duże straty materialne – karą może być 12 lat pozbawienia wolności.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska