Handel ludźmi i przymusowa praca w XXI wieku
Warmię i Mazury odwiedzają holenderscy policjanci i przedstawiciele organizacji pozarządowej Fair Work, którzy rozmawiają o handlu ludźmi.
Wczoraj byli w Ełku, dzisiaj są w Olsztynie, a jutro odwiedzą Dobre Miasto.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Określany jest jako współczesna forma niewolnictwa, która może przybierać różne formy: wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.
Eksperci podkreślają, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej. Z danych przekazanych przez National Crime Agency wynika, że Polacy w 2013 roku stanowili w Wielkiej Brytanii drugą największą grupę ofiar handlu ludźmi, w większości wykorzystywanych do pracy przymusowej. Grozi za to kara co najmniej 3 lat więzienia, karalne są także przygotowania do tego przestępstwa.
Odwiedzający Olsztyn holenderscy policjanci spotkają się z uczniami olsztyńskich szkół średnich i z młodzieżą Ochotniczego Hufca Pracy.
(kan/bsc)