Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Siłą była zmuszana do prostytucji. Dziś jest w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie

18 października w Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pomogli obywatelce Kamerunu, która padła ofiarą handlu ludźmi.

O handlu ludźmi strażnicy graniczni rozmawiają z uczniami szkół podstawowych, średnich, studentami, ich rodzicami oraz pracownikami administracji publicznej. Szczególną uwagę zwracają na podróżnych przekraczających granicę polsko-rosyjską. Weryfikują dokumenty tożsamości, by nie dopuścić do nielegalnego przewożenia ludzi przez granicę. Pogranicznicy sprawdzają też legalność zatrudnienia cudzoziemców.

Obywatelka Kamerunu zmuszana do prostytucji

Od początku roku, przepytano ponad 370 obcokrajowców i jak stwierdzono, ofiarą handlu ludźmi padła obywatelka Kamerunu. Uciekając przed prześladowaniem ze swojego kraju, trafiła najpierw do Nigerii. Tam zajęła się nią młoda mulatka, która zdobyła jej zaufanie, a następnie obiecała lepsze życie w Turcji, u jej siostry. Załatwiła dokumenty i tak Kamerunka wylądowała w Stambule. Zamiast siostry odebrał ją czarnoskóry mężczyzna i zawiózł do zamkniętego domu, gdzie rozpoczął się koszmar. Biciem była zmuszana do prostytucji.

Po 3 miesiącach uciekła, trafiła nad morze, płynęła najpierw pontonem, z 50-osobową grupą, potem statkiem. W końcu znalazła się w Grecji, gdzie w obozie spędziła blisko rok. Później dostała się do Aten, a stamtąd do Polski. Trafiła do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie. Tu opowiedziała wszystko. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przesłali zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Dalsze czynności w sprawie będą prowadzić tureckie organy ścigania. Kamerunka jest bezpieczna i została objęta ochroną przez fundację La Strada.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w ubiegłym roku sprawdzili 17 obywateli Rosji, 17 obywateli Mołdawii, 11 Ukrainy, 9 Bangladeszu, 5 Uzbekistanu, 4 Białorusi, 3 Afganistanu i po jednym, Boliwii, Egiptu, Maroka, Armenii, Rumunii i Wietnamu. Wówczas nie stwierdzono przestępstw związanych z handlem ludźmi.

Różne formy handlu ludźmi

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej przypomina, że handel ludźmi to nie tylko prostytucja. Form wykorzystywania drugiego człowieka jest o wiele więcej, m.in. handel dziećmi, narządami, tanią siłą roboczą, czy nielegalną adopcją. Świadkowie takich przestępstw mogą korzystać z bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 422 322

 

 

Autor: B. Świerkowska-Chromy za W-MOSG

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kobieta, Kętrzyn, Polska, straż graniczna, Mulatka, handel ludźmi, prostytucja, Turcja, Kamerun, murzynka
Pogranicznicy ruszają z zimową pomocą mieszkańcom przygranicznych miejscowości

Funkcjonariusze straży granicznej w Gołdapi przekazali zimową pomoc małżeństwu, które mieszka w Puszczy Rominckiej. Jak mówi rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej major Mirosława Aleksandrowicz, pogranicznicy z Gołdapi...

Zamknij
RadioOlsztynTV