Dwa różne buty, by zwrócić uwagę na nierówność płci
Dwa różne buty na nogach kobiet, szczególnie dziś nie powinny dziwić. To symbol międzynarodowego protestu, do którego włączył się także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Co on oznacza?
Odmienne obuwie to symbol międzynarodowej akcji zainaugurowanej przez organizację Soroptimist International, która w ten sposób chce zwrócić uwagę na problemy związane z nierównością płci.
W ten ruch włączył się także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Jak mówiła na antenie Radia Olsztyn propagatorka akcji, dyrektorka Instytutu Literaturoznawstwa dr hab. Ewa Kujawska-Lis, dwa różne buty to z jednej strony trampek, w którym biegniemy do sklepu, czy zaprowadzamy dziecko do przedszkola, a z drugiej strony szpilka, w której idziemy do pracy czy teatru. – To symbolizuje różne role, w których kobiety się spełniają – zaznaczyła.
W Polsce 30 procent kobiet ma wyższe wykształcenie, czyli więcej niż mężczyzn – bo tych po studiach jest 22 procent. Nie przekłada się to jednak na sytuację ekonomiczną. Kobiety w Polsce wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, godzinowe wynagrodzenie kobiet jest niższe od przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn o 8 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn jest wyższe o 17,6 proc.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: Ł. Sadlak