Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzyby w lasach Warmii i Mazur. Rekordowy borowik waży 1,5 kilograma

Rekordowego prawdziwka znalazł Krzysztof Banach

W lasach regionu pojawiły się grzyby. Rekordowy okaz znaleziono na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Trudno było nie zauważyć ważącego 1,5 kilograma prawdziwka. Grzyba znalazł trenujący w okolicach Młynar Krzysztof Banach, zawodnik Elbląskiego Klubu Orienteeringu GRYF. Okaz był co prawda lekko podgryziony przez ślimaki, ale okazał się wystarczający na sytą kolację.

Orientacja w terenie podczas zbierania grzybów jest bardzo ważna. Elbląskie lasy są bogate w runo leśne, ale i niełatwe dla amatorów prawdziwków czy koźlaków.

Wszyscy wiedzą, że najlepiej zbieranie grzybów idzie wytrawnym grzybiarzom, którzy mają swoje miejsca

– podkreśla Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

W elbląskich lasach nie jest to łatwe, bo są one ukryte w liściach, w krzewinkach i gęstym poszyciu. Gdy znajdzie się już sposób na poruszanie w leśnym gąszczu, nagrodą są okazałe grzyby, których w lasach Wysoczyzny Elbląskiej nie brakuje.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Przy okazji leśnicy przypominają o tym, by do lasu odpowiednio się ubrać, co może uchronić przed kleszczami, osami czy innymi owadami i pajęczakami. Trzeba mieć przy sobie coś do jedzenia oraz wodę do picia. Ważny jest też naładowany telefon komórkowy, który może uratować grzybiarza zagubionego w lesie.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Stankiewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grzyby, grzybobranie, prawdziwek
Leśnicy apelują – oszczędzajcie duże owocniki. Nie są one atrakcyjne kulinarnie, ale mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów

Grzyby w Polsce można zbierać w zasadzie bez ograniczeń, gdy tymczasem w Niemczech z lasu można wynieść jedynie 2 kg dziennie. W Holandii można zebrać niewielką...

Zamknij
RadioOlsztynTV