Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy apelują – oszczędzajcie duże owocniki. Nie są one atrakcyjne kulinarnie, ale mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów

fot. Przemysław Getka

Grzyby w Polsce można zbierać w zasadzie bez ograniczeń, gdy tymczasem w Niemczech z lasu można wynieść jedynie 2 kg dziennie. W Holandii można zebrać niewielką ilość grzybów na własny użytek, ale jedynie w lasach należących do państwa. We Włoszech za brak przewiewnego koszyka grożą surowe kary.

Lasy Państwowe przypominają, że grzyby w polskich lasach można zbierać bezpłatnie i w zasadzie bez ograniczeń, choć są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w tych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do czterech metrów wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy też przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Polscy leśnicy apelują, by oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są one atrakcyjne kulinarnie, za to mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów.

W Polskich lasach występuje 1,3 tys. gatunków grzybów jadalnych, choć tylko 47 jest – zgodnie z prawem – dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych. 117 gatunków grzybów jest pod ochroną.

Lasy Państwowe informują, że w kończącym się sezonie rekordziści w „grzybnych” regionach w świętokrzyskich nadleśnictwach mogli zarobić na zbieraniu grzybów nawet 7 tys. zł. Leśnicy wskazują, że tydzień temu, ceny grzybów znowu poszły w górę. Kilogram borowików tzw. białych – od barwy spodu kapelusza – kosztował 28 zł; „żółte” – 10 zł, a „zielone” i inne grzyby – 3 zł za kilogram.

Lasy Państwowe przyznają, że presja grzybiarzy na las jest duża, dlatego też sezon grzybowy to dla służby leśnej czas wytężonej pracy.

Grzybiarze często chcą jak najszybciej dojechać do lasu i to bezpośrednio „pod borowika”. Stąd służba leśna wystawia wiele upomnień i mandatów

– informują Lasy.

Wysokość mandatu w zależności od wykroczenia waha się od 20 do 500 zł.

Autor: M. Boroń (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, grzyby, leśnicy
Pracowity weekend saperów. Znaleziono dwa pociski artyleryjskie i amunicję

Ponad 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, w Warmińsko-Mazurskiem wciąż znajdowane są niewybuchy. W miniony weekend saperzy w regionie unieszkodliwiali dwa takie znaleziska. W lesie...

Zamknij
RadioOlsztynTV