Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grypa atakuje. Jak się przed nią chronić?

Nieleczona grypa może nawet spowodować śmierć

W ciągu tygodnia o 1/3 wzrosła liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Od 16 do 22 stycznia odnotowano prawie 230 tysięcy przypadków, w poprzednim tygodniu było 160 tysięcy. Jedna osoba z tego powodu zmarła.

Epidemiolog profesor Andrzej Zieliński powiedział IAR, że jeżeli taka tendencja się utrzyma, będzie to najcięższy w ciągu ostatnich pięciu lat sezon grypowy. Wzrost zachorowań odnotowano we wszystkich województwach. Najwięcej osób choruje w Małopolsce, Wielkopolsce, na Pomorzu, Mazowszu i województwie opolskim.

Profesor Zieliński przypomina, że grypa przenosi się drogą kropelkową, a zarazić się jest bardzo łatwo. Osoby chore nie powinny więc chodzić do pracy lub szkoły, żeby nie zarażać innych.

Najskuteczniejszymi sposobami zapobiegania grypie i jej ewentualnym powikłaniom są szczepienia ochronne. Bardzo ważne jest też przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych, a także zakrywanie ust oraz nosa podczas kaszlu i kichania.

 

(IAR/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, epidemia, wzrost zachorowań
Liczba chorych na grypę rośnie z każdym dniem

Przepełnione przychodnie, pustki w szkołach i przedszkolach, a to dopiero półmetek sezonu grypowego. Warmińsko- Mazurski Sanepid każdego tygodnia dostaje około 1.5 tysiąca zgłoszeń o  zachorowaniach na...

Zamknij
RadioOlsztynTV