Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grunwald 2023. Wielki Mistrz będzie miał dublera. Kto nim będzie?

Jarosław Struczyński podczas inscenizacji w 2022 roku. Fot. P. Getka

W tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena zastąpi dubler, który prywatnie jest jego zięciem. Odtwarzający od lat tę postać rekonstruktor nie będzie mógł wystąpić z powodu kłopotów zdrowotnych. – Ale bitwa się odbędzie, czekamy na wszystkich – zapraszają organizatorzy.

W tym roku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 15 lipca. Reżyser inscenizacji Krzysztof Górecki powiedział, że podobnie jak w latach przed pandemią na polu walki będzie można oglądać ok. 1200-1300 rekonstruktorów historycznych wcielających się w role średniowiecznych rycerzy wojsk polskich oraz zakonnych i sprzymierzonych obu stron.

Niestety w tym roku z powodu kłopotów zdrowotnych w rolę Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena nie wcieli się Jarosław Struczyński, który od lat odtwarzał tę postać.

To smutna wiadomość, nasz mistrz złamał nogę. Ale nie zmienia to nic w przebiegu imprezy, zapraszamy na rekonstrukcję

– powiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

Jarosław Struczyński od lat niezmiennie jest Wielkim Mistrzem. – Najwięksi aktorzy czasem mają dublerów i to jest normalna sprawa. Wielki Mistrz będzie, Wielki Mistrz polegnie – zapowiedział Górecki. Reżyser dodał, że Wielki Mistrz złamał nogę, spadając z rusztowania, na które się wspinał, chcąc wsiąść na konia.

A ponieważ dziad Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, ojciec Wielkiego Mistrza był zakonnikiem i syn Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, dlatego dublerem będzie zięć Jarka, Przemysław Jabłoński

– powiedział, żartując Górecki.

W rzeczywistości wielcy mistrzowie nie mieli potomków, gdyż obowiązywał ich celibat.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest największą tego typu imprezą plenerową w Polsce. Miłośnicy średniowiecza, członkowie bractw rycerskich z Polski i Europy już kilka dni przed bitwą rozbijają obozy, w których żyją tak, jak w średniowieczu. W tym roku chęć obozowania zgłosiło ponad 3 tys. osób.

Imprezy związane z obchodami rocznicy największej średniowiecznej bitwy rozpoczną się już w środę 12 lipca od turnieju łuczniczego. Przewidziano także Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, warsztaty chorału gregoriańskiego, Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych według XIV-wiecznych traktatów. W sobotę o godz. 12.30 odbędzie się Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym, a o godz. 14 rekonstruktorzy wyjdą na pole bitwy. Sama inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15 i potrwa około godziny.

Relacji z inscenizacji będzie można posłuchać na antenie Radia Olsztyn.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w bitwa pod Grunwaldem, wielki mistrz, Szymon Drej, Krzysztof Górecki, Jarosław Struczyński, Przemysław Jabłoński, Ulryk von Jungingen, dubler
Na Polach Grunwaldu zakończyła się Majówka z łukiem i koniem

Ponad 40 łuczników konnych z 8 państw przyjechało na Pola Grunwaldu. Wczoraj i dziś odbyła się tam Majówka z łukiem i koniem. To tradycyjny początek sezonu...

Zamknij
RadioOlsztynTV