Grunwald 2023. Wielki Mistrz będzie miał dublera. Kto nim będzie?
W tegorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena zastąpi dubler, który prywatnie jest jego zięciem. Odtwarzający od lat tę postać rekonstruktor nie będzie mógł wystąpić z powodu kłopotów zdrowotnych. – Ale bitwa się odbędzie, czekamy na wszystkich – zapraszają organizatorzy.
W tym roku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 15 lipca. Reżyser inscenizacji Krzysztof Górecki powiedział, że podobnie jak w latach przed pandemią na polu walki będzie można oglądać ok. 1200-1300 rekonstruktorów historycznych wcielających się w role średniowiecznych rycerzy wojsk polskich oraz zakonnych i sprzymierzonych obu stron.
Niestety w tym roku z powodu kłopotów zdrowotnych w rolę Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena nie wcieli się Jarosław Struczyński, który od lat odtwarzał tę postać.
To smutna wiadomość, nasz mistrz złamał nogę. Ale nie zmienia to nic w przebiegu imprezy, zapraszamy na rekonstrukcję
– powiedział dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.
Jarosław Struczyński od lat niezmiennie jest Wielkim Mistrzem. – Najwięksi aktorzy czasem mają dublerów i to jest normalna sprawa. Wielki Mistrz będzie, Wielki Mistrz polegnie – zapowiedział Górecki. Reżyser dodał, że Wielki Mistrz złamał nogę, spadając z rusztowania, na które się wspinał, chcąc wsiąść na konia.
A ponieważ dziad Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, ojciec Wielkiego Mistrza był zakonnikiem i syn Wielkiego Mistrza był zakonnikiem, dlatego dublerem będzie zięć Jarka, Przemysław Jabłoński
– powiedział, żartując Górecki.
W rzeczywistości wielcy mistrzowie nie mieli potomków, gdyż obowiązywał ich celibat.
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest największą tego typu imprezą plenerową w Polsce. Miłośnicy średniowiecza, członkowie bractw rycerskich z Polski i Europy już kilka dni przed bitwą rozbijają obozy, w których żyją tak, jak w średniowieczu. W tym roku chęć obozowania zgłosiło ponad 3 tys. osób.
Imprezy związane z obchodami rocznicy największej średniowiecznej bitwy rozpoczną się już w środę 12 lipca od turnieju łuczniczego. Przewidziano także Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, warsztaty chorału gregoriańskiego, Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych według XIV-wiecznych traktatów. W sobotę o godz. 12.30 odbędzie się Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym, a o godz. 14 rekonstruktorzy wyjdą na pole bitwy. Sama inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15 i potrwa około godziny.
Relacji z inscenizacji będzie można posłuchać na antenie Radia Olsztyn.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: Ł. Sadlak