Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grób powstańca styczniowego po opieką licealistów. „Warto być wiernym ideałom”

Fot. P. Świniarski

W przeddzień 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w Nowym Mieście Lubawskim uczczono pamięć Franciszka Klonowskiego. Był powstańcem i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej.

Według historyków, mieszkańcy obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, wtedy pod zaborem pruskim, nie brali udziału w powstaniu styczniowym. Jednak przez granicę polsko-pruską przemycano broń dla powstańców – podkreślał profesor Wojciech Polak, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Sztandarowym przykładem działalności związanej z przemycaniem broni jest działalność Wojciecha Kętrzyńskiego, wówczas młodego człowieka, który z wozami pełnymi broni został aresztowany w Jarotach pod Olsztynem. Umieszczony w Wysokiej Bramie był potem sądzony w procesie berlińskim i skazany na rok twierdzy. Wówczas wypowiedział znamienne słowa „dostałem patent na Polaka”.

00:00 / 00:00

Profesor Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału IPN w Gdańsku twierdzi, że olsztyńska Wysoka Brama to jeden z większych pomników powstania styczniowego.

Wysoka Brama w Olsztynie, mimo, że jest to XIV-wieczny obiekt jest pomnikiem powstania styczniowego. Mała tabliczka, zamontowana za Gomółki, nawiązuje do tego, że cały ten budynek to wielki pomnik powstania styczniowego w dużej mierze dzięki temu ten obiekt ocalał. Dzisiaj jest to dość skromny obiekt noclegowy (…) i warunki, ze względu na sporą ciasnotę, są trochę podobne do celi Wojciecha Kętrzyńskiego.

00:00 / 00:00

Uroczystości zakończyło wręczenie Barbarze Przeradzkiej-Martko, dyrektor Liceum Ogólnokształcącemu imienia Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, aktu przekazania opieki nad grobem powstańca Franciszka Klonowskiego.

Grób Franciszka Klonowskiego będzie dla nas bardzo dobrą okazją do tego, żeby uczyć młode pokolenie, że warto być odważnym, warto być wiernym ideałom, a nade wszystko warto bronić swojej ojczyzny.

00:00 / 00:00

Franciszek Klonowski zmarł w 1924 roku i spoczął na cmentarzu przy ulicy Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim.

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Autor: P. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, Nowe Miasto Lubawskie, rocznica, uroczystości, grób, powstanie styczniowe, Wojciech Kętrzyński
Powracają studniówki, choć nie wszędzie

Już w najbliższą sobotę w Elblągu rozpoczną się tegoroczne bale studniówkowe. Do części szkół powrócą one po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Przygotowania do balu...

Zamknij
RadioOlsztynTV