Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gorący dzień dla komitetów wyborczych na Warmii i Mazurach. Trwa rejestracja list

Fot. D. Grzymska

W Olsztynie i w Elblągu trwa rejestrowanie list wyborczych kandydatów na posłów i senatorów. Komitety wyborcze ustawiają się w kolejce a my znamy lidera, który jeszcze wczoraj zgłosił swoje listy.

Komitet wyborczy Konfederacji Wolność i Niepodległość jako pierwszy złożył swoje listy wyborcze do okręgowej komisji w Olsztynie – informuje lider tego ugrupowania Piotr Lisiecki.

00:00 / 00:00

W okręgu na liście poselskiej pierwsza trójka to Piotr Lisiecki, Tomasz Pitura i Joanna Michalewicz. Natomiast w okręgu elbląskim rejestracja listy nastąpi dopiero w poniedziałek. Konfederacja Wolność i Niepodległość wystawia jednego senatora i najprawdopodobniej będzie to Łukasz Tulwiński. Do sejmu w obu okręgach listy są pełne i ostateczne – przekonuje Piotr Lisiecki.

00:00 / 00:00

Dokumenty w Olsztynie złożyła także Koalicja Obywatelska. Jak powiedział Marcin Kuchciński, przewodniczący olsztyńskich struktur Platformy Obywatelskiej, ugrupowanie walczy o pełną pulę.  W Olsztynie pierwsza trójka do sejmu to – Janusz Cichoń, Anna Wasilewska i Mirosław Pampuch, z kolei w okręgu elbląskim to: Jacek Protas, Bernadetta Hordejuk i Elżbieta Gelert. Senatorowie to: Jerzy Wcisła z okręgu elbląskiego, Stanisław Gorczyca z okręgu ostródzkiego, Jarosław Słoma z okręgu olsztyńskiego i z okręgu mazurskiego Jolanta Piotrowska – informuje Marcin Kuchciński, szef olsztyńskich struktur PO.

00:00 / 00:00

Komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej w okręgu elbląskim zarejestruje się dopiero w poniedziałek, choć jak powiedział Jacek Protas, szef wojewódzkich struktur PO, dokumenty są jest już gotowe.

00:00 / 00:00

Jedynym komitetem wyborczym, któremu udało się złożyć listy w obu okręgach jest Prawo i Sprawiedliwość. W okręgu olsztyńskim na listę kandydatów do sejmu zagłosowało ponad 10,5 tysiąca osób. Pierwsza trójka na liście to: prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Iwona Arent i wojewoda Artur Chojecki. Z okręgu mazurskiego kandydatką na senatora jest Małgorzata Kopiczko – informuje Radosław Nojman, pełnomocnik ds. wyborów.

00:00 / 00:00

Z kolei w okręgu elbląskim pierwsza trójka to posłowie: Leonard Krasulski, Jerzy Wilk i Zbigniew Babalski, a kandydatami do senatu są: wicewojewoda Sławomir Sadowski i senator Bogusława Orzechowska. Karol Motyka, sekretarz elbląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że lista składa się z kandydatów, reprezentujących Zjednoczoną Prawicę.

00:00 / 00:00

Zarówno w okręgu olsztyńskim jak i elbląskim Lewica zebrała po ponad 10 tysięcy podpisów na listy poselskie. Jednak w piątek zarejestrowano listy elbląskie, na których jedynką jest Monika Falej. To nie znaczy, że zabrakło na liście osób kojarzonych z tym regionem – przekonuje Władysław Mańkut, szef wojewódzkich struktur SLD na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

W piątek była też próba zarejestrowania list wyborczych KW SLD z okręgu olsztyńskiego, jednak ze względu na braki formalne, zdecydowano się złożyć dokumenty w poniedziałek – mówi Małgorzata Matuszewska Boruc – dwójka na liście zaraz po Marcinie Kulasku i pełnomocniczka ds. wyborów.

W Olsztynie dokumenty złożył komitet wyborczy PSL-Kukiz’15. Jak powiedział Zbigniew Cieciuch pełnomocnik wyborczy okręgu olsztyńskiego, komitet wyborczy PSL-Kukiz15, powalczy o dwa miejsca w sejmie w Olsztynie i Elblągu.

00:00 / 00:00

Na jedynkach obu list są: posłanka Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski. PSL-Kukiz15 nie wystawi swoich kandydatów do senatu, tylko poprze osoby ubiegających się o taki mandat z ramienia opozycji. W Olsztynie – jak mówi Zbigniew Cieciuch, najprawdopodobniej będzie to Jarosław Słoma, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Zarejestrowanie list w okręgu elbląskim nastąpi dopiero w poniedziałek.

00:00 / 00:00

Trwa ich weryfikacja i jeszcze nie wiadomo czy komitety zostaną zarejestrowane. Ostateczny termin złożenia list wyborczych upływa we wtorek o północy.

Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, PiS, rejestracja, lewica, komitety wyborcze, listy wyborcze, kukiz15, KO
Jerzy Małecki: Trzeba publicznie piętnować zjawisko hejtu. Każdy odpowiada za swoje słowa i czyny

"Chciałbym, żeby spojrzał mi prosto w oczy i powiedział jeszcze raz to, co napisał" - tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki komentuje zachowanie internauty, który...

Zamknij
RadioOlsztynTV