Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Gorąca dyskusja w sprawie wstępnego weta Polski i Węgier. Posłuchaj komentarzy posłów z Warmii i Mazur
Wstępne weto Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu i powiązania go z kwestią praworządności było tematem Porannych Pytań Radia Olsztyn. Na naszej antenie spierali się posłowie: Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej.
Poseł Wojciech Kossakowski stwierdził, że zapisy dotyczące połączenia kwestii przyznawania pieniędzy z praworządnością godzą w interes Polski.
Sprawiedliwy podział funduszy, był zapewniony wcześniej, kiedy były ustalane traktaty. Tam były zapisy, które mówiły o sprawiedliwym podziale pieniędzy, a nie takim, kiedy wprowadza się rozporządzenia, które będą politycznie przez urzędników bądź inne osoby wykorzystywane, by naciskać na państwa.
Janusz Cichoń przekonywał, że to właśnie zapowiedź weta godzi w polski interes narodowy.
Przypomnę, że w lipcu pan premier Morawiecki ogłosił wielki sukces negocjacyjny, jeśli chodzi o ramy finansowe. Wtedy zgodził się na to, że wydatki budżetowe zostaną powiązane z regułami praworządności.
Polska i Węgry poinformowały w ubiegłym tygodniu, że nie mogą poprzeć całego pakietu budżetowego. Premier Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym podtrzymał groźbę weta. W Brukseli cały czas jednak panuje przekonanie, że możliwy jest kompromis jeszcze przed końcem roku.
Janusz Cichoń mówił, że Polska boi się powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności, bo sama zeszła ze ścieżki państwa prawa.
Nie ma demokratycznego procesu stanowienia prawa. Jest nieprzejrzysty ten proces. Arbitralne decyzje rządzących. Podporządkowanie sobie sądów, prokuratury.
Wojciech Kossakowski przekonywał, że Polska jest krajem praworządnym, ale nie godzi się na polityczne podejście do unijnych pieniędzy.
Tutaj ambicje polityczne, szczególnie totalnej opozycji, powinny zejść na drugi plan. Aby wspólnie jednym głosem walczyć o to, żeby pieniądze z funduszu odbudowy trafiły do polskich samorządów, do Polaków.
Rząd Zjednoczonej Prawicy nie zgadza się na powiązanie wysokości funduszy wspólnoty z zasadą praworządności, czego domaga się Komisja Europejska. Natomiast Senat pracuje nad uchwałą, która negatywnie ocenia zapowiedź użycia weto przez polski rząd w negocjacjach związanych z unijnym budżetem.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Januszem Cichoniem i Wojciechem Kossakowskim
Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński