Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Most pontonowy w Nowakowie zamknięty. Żegluga do portu w Elblągu zawieszona

Zamknięto most ponotonowy w Nowakowie. Fot. M. Stankiewicz

Silny wiatr nie ustępuje. Towarzyszą mu opady deszczu i gradu. Stan wszystkich dużych rzek i jeziora Druzno przekroczył stany alarmowe.

Wczoraj pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Pasłęku i Elblągu. Rzeka Wąska w Pasłęku już wczoraj znacznie przekroczyła stan alarmowy. Za mieszkańcami i ratownikami ciężka noc i z pewnością trudny dzień, bo rzeki: Wąska, Nogat i Elbląg co najmniej o kilkanaście centymetrów przekroczyły stany alarmowe. Stacje pomiarowe na południowym brzegu Zalewu Wiślanego wskazują stany ostrzegawcze. Podobnie jest w powiecie braniewskim, gdzie rzeka Pasłęka także jest powyżej stanu alarmowego. W Elblągu przy ulicy Panieńskiej ustawione zostały rękawy przeciwpowodziowe.

– Sprzętu ratunkowego jest dużo i wystarczy go wszędzie, nie ma pytań czy mamy rękawy czy worki, tylko gdzie je dowieźć – zapewnia starszy kapitan Przemysław Siagło z elbląskiej straży pożarnej. Wszystkie zagrożone miejsca przez cały czas są kontrolowane.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Powiat braniewski jest kolejnym samorządem, który ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Wcześniej zrobiły to Braniewo i Frombork oraz gmina Braniewo.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Z powodu cofki i znacznego podniesienia rzeki Elbląg nieczynny jest most pontonowy w Nowakowie. Obowiązuje całkowity zakaz ruchu po nim. Do Nowakowa można teraz dojechać jedną drogą przez Bielnik II i Kępę Rybacką. Wysoki stan wody uniemożliwia rozpinanie mostu , a tym samym uniemożliwia kursowanie barek i statków do portu w Elblągu. Wg najnowszych prognoz silny północny wiatr będzie wiał jeszcze do późnych godzin nocnych.

Wysokość rzeki Elbląg w Nowakowie to teraz ponad 630 centymetrów. – Most pontonowy jest wygięty w łuk i całkowicie nieprzejezdny – tłumaczy starosta elbląski Maciej Romanowski.

Dyrektor Arkadiusz Zgliński dodaje, że zamknięcie mostu oznacza całkowite zawieszenie żeglugi do portu morskiego w Elblągu, bo z powodów technicznych mostu nie można rozpinać by zrobić miejsce dla barek. Rozwiązaniem problemu jest budowa mostu wysokiego w Nowakowie. To inwestycja związana z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i pogłębionego toru wodnego do portu w Elblągu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Zamknięto most ponotonowy w Nowakowie. Fot. M. Stankiewicz

Zamknięto most ponotonowy w Nowakowie. Fot. M. Stankiewicz

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, podtopienia, stan wód, uwaga, pilne
Mecz Stomilu z Wigrami Suwałki odwołany. Nowy termin wyznaczy PZPN

Olsztyński zespół miał zagrać na swoim stadionie z Wigrami Suwałki. Po blamażu w Sosnowcu biało-niebiescy liczyli na przekonanie do siebie kibiców i pokazanie charakteru w spotkaniu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV