Głos uczniów ze Świętajna wyleci w kosmos
Jutro (8 grudnia) rano (ok. godz. 9) uczniowie ze Świętajna połączą się drogą radiową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Ich sygnał odbierze 42-letni amerykański kosmonauta Kjell Lindgren, który będzie odpowiadał na pytania uczniów – powiedziała Radiu Olsztyn Urszula Rochmalska – dyrektorka gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Dodała, że uczniowie bardzo przeżywają to wydarzenie.
Będą mieli bowiem jedynie 15 minut, żeby porozmawiać z astronautą. Chcą zapytać Kjella Lindrena, czyli kiedykolwiek jadł lody w kosmosie, a także w jaki sposób robi pranie. Wcześniej uczniowie będą musieli połączyć się ze stacją przekaźnikową w Buenos Aires w Argentynie, skąd ich sygnał trafi na ISS.
W przygotowaniach do radioamatorskiej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną uczniowie – przy wsparciu nauczycieli – doskonalili swój angielski i poznawali życie i pracę na stacji. Mieli okazję uczyć się nie tylko angielskiego używanego na co dzień, aby móc zadać pytania astronaucie, ale także języka specjalistycznego, by odwiedzać strony internetowe agencji kosmicznych.
Uczyli się geografii z użyciem nowoczesnych technologii i robili zdjęcia Ziemi z pokładu ISS (EarthKam). Szkoła współpracowała z Olsztyńskim Planetarium w celu zorganizowania obserwacji. Pracownicy planetarium odwiedzili Świętajno podczas jednej z imprez szkolnych. Dzięki temu do dyspozycji szkoły było Astronomiczne Laboratorium Mobilne zwane Astrolabium. Uczniowie brali również udział w projekcie miniSAT, którego częścią był eksperyment w bliskiej przestrzeni kosmicznej. Wysłali do stratosfery na wysokość około 30 000 metrów nad Ziemią ziarna grochu, folię bąbelkową i zegarek. Panujące tam warunki różnią się od tych na powierzchni Ziemi. Ciśnienie jest dużo niższe, promieniowanie UV wyższe, a temperatura wynosi poniżej zera stopni Celsjusza. Ludzie z całej Polski, a w tym uczniowie ze Świętajna, wzięli udział w tym wydarzeniu.
Misję balonu oznaczono CP26. Eksperyment ten był możliwy dzięki radioamatorom i wolontariuszom z pozarządowej organizacji Fundacji Copernicus Project (koło Torunia). Połączenie się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną będzie możliwe dzięki programowi ARISS (skrót od ang.: Amateur Radio on the ISS). Stworzyła go grupa pasjonatów sprzętu krótkofalarskiego i radioamatorskiego.
Gimnazjum w Świętajnie jest pierwszą szkołą z województwa warmińsko-mazurskiego, która połączy się ze stacją kosmiczną. Wcześniej zrobiło to 17 innych placówek w kraju. Dr. Kjell Norwood Lindgren, z którym połączą się uczniowie ze Świętajna, pracuje na stacji kosmicznej od 22 lipca. To jego pierwsza misja na ISS.
(tekst: www.arisspolska.info/mlew/łw)