Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

GIS wyjaśnia, jak się zachować, kiedy pojawią się objawy COVID-19

Fot. P.Getka

Osoby mające objawy infekcji m.in: gorączkę, kaszel, duszności bądź te, które straciły węch lub smak, i podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, powinny pozostać w domu i umówić telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza Państwowej Opieki Zdrowotnej – podał Główny Inspektor Sanitarny.

Wyjaśnił jednocześnie, że osoba skierowana na test, powinna zawiadomić pracodawcę.

Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik, osoba taka otrzyma zwolnienie lekarskie

– czytamy.

W komunikacie GIS jest także link do adresów POZ https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ.gdzie można umówić się na teleporadę. Osoby, które nie mogą samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, powinny poinformować lekarza, który zleci wówczas w systemie, przyjazd karetki wymazowej.

Informacja o dodatnim wyniku badania są zamieszczane przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym – Policji i służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla wybranego przez siebie lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla osoby na Internetowym Koncie Pacjenta

Instrukcja założenia konta znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta.

Podano, że lekarz kierujący osobę na izolację w warunkach domowych, ma obowiązek przekazania informacji o tym systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Wyjaśniono, że po pojawieniu się informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę, w ramach której pacjent jest proszony o sporządzenie listy osób, z którymi kontaktował się ostatnio. Zalecane jest jednocześnie zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa”, którą można pobrać z App Store lub Google Play.

Jeśli w ciągu 10 dni pojawią się objawy choroby należy poinformować lekarza, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym.

 

Autor: Magdalena Gronek (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w test, POZ, GIS, objawy, koronawirus
Koronawirus w Indykpolu AZS-ie Olsztyn! Najbliższe mecze Akademików przełożone

Mieli w poniedziałek walczyć o ligowe punkty z PGE Skrą Bełchatów, ale muszą te plany odłożyć na późniejszy czas. Siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn są w izolacji...

Zamknij
RadioOlsztynTV