Olsztyn, Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Mrągowo, Region, Regiony
GDDKiA w Olsztynie o S16: trwa procedowanie decyzji środowiskowej
Drogowcy, planując budowę głównej arterii na Mazury, czyli nowej S16 między Mrągowem a Ełkiem czekają na wydanie decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie ponownie zbiera opinie do raportu oceny oddziaływania i prowadzi konsultacje społeczne.
Nie wykluczone, że budowa nowej, długo wyczekiwanej drogi S16 na wschód kraju zostanie przyspieszona z uwagi na cel strategiczny, jakim jest bezpieczeństwo Polski. Teraz odcinek między Mrągowem a Ełkiem przez Mikołajki i Orzysz jest wąski i pełen zakrętów. Droga przechodzi przez mazurskie wioski, a pobocza są obsadzone drzewami.
W nadchodzącym tygodniu Sejm ma się zająć ustawą, która pozwoli w prostszy sposób realizować inwestycje drogowe o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.
– Jedną z takich dróg może być przebiegająca przez Mazury trasa S16 – mówił kilka dni temu szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.
Od 30 lat trwają dyskusje i procedury, które mają umożliwić budowę nowej S16 przez Mazury. W sumie opracowano ponad 40 wariantów przebiegu tej drogi, z których jeden jest obecnie analizowany pod kątem środowiskowym. Wszystkie zaproponowane warianty były oprotestowywane przez ekologów.
Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie Karol Głębocki wskazał, że obecnie drogowcy są na etapie procedowania decyzji środowiskowej. RDOŚ ponownie zbiera opinie organów do raportu oceny oddziaływania oraz prowadzi konsultacje społeczne.
Dotychczas wykonaliśmy szczegółową analizę trasy pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym oraz inwentaryzację przyrodniczą oraz raport oceny oddziaływania na środowisko. Wybraliśmy najkorzystniejszy pod względem komunikacyjnym wariant B o długości 77,5 km.
Karol Głębocki dodał, że GDDKiA w Olsztynie nie jest w stanie ocenić, kiedy zostanie wydana decyzja środowiskowa.
Po jej uzyskaniu konieczne będzie jeszcze wykonanie szczegółowych badań geologicznych oraz materiałów do przetargu na roboty budowlane. Następnie należy ogłosić przetarg na budowę w systemie projektuj i buduj. Wybrany wykonawca przed rozpoczęciem robót budowlanych będzie miał za zadanie wykonać projekt budowlany i uzyskać Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.
Rządowa ustawa może skrócić czas budowy S16. „Jest bardzo istotna z punktu widzenia obronności”
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP/Radio Olsztyn