Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego pomogli rozbić zorganizowaną grupę przestępczą
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dziewięciu podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami w podatku akcyzowym w związku ze sprowadzaniem samochodów do Polski.
Skarb Państwa mógł na tym stracić co najmniej 4 mln złotych. Akt oskarżenia jest wynikiem śledztwa gdańskiej prokuratury prowadzonego wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji i Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym. Śledczy ustalili, że w 2019 roku w Poznaniu zarejestrowano spółkę prawa handlowego, której prezesem został obywatel Białorusi. W rzeczywistości był on tzw. słupem, a prowadziło ją dwóch oskarżonych członków grupy z Trójmiasta. Spółka zajmowała się sprowadzaniem luksusowych samochodów z Niemiec, ich rejestracją i dalszą sprzedażą w Polsce. Z dokumentacji wynikało, że były one zdekompletowane i uszkodzone co, co powodowało, że podatek akcyzowy stanowił około 30 procent wartości pojazdu. Po oględzinach rzeczoznawcy auta były przywracane do stanu pierwotnego i sprzedawane lub użytkowane przez członków grupy, powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz. Oskarżeni podrabiali także zaświadczenia o dokonaniu zmian konstrukcyjnych pojazdu i przeprowadzanych badaniach technicznych.
Czterech oskarżonych w tej sprawie jest tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności i grzywna. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody warte ponad 2 mln zł.
Autor: K. Kantor / PAP
Redakcja: K. Ośko