Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biegi

Minął miesiąc od kiedy przeszłam na dietę i aktywnie spędzam popołudnia. Znajomi zaczynają zauważać, że chudnę. Ale najważniejsze, że ja sama to widzę. Wreszcie obok sylwetki odzyskuje dobre samopoczucie. Wróciła energia i wiara w siebie. Do tego stopnia, że postanowiłam podreptać za ultramaratończykiem Andrzejem Zyskowskim z Olsztyna.

A jak należy biegać?

Bieganie to prosty i tani sposób na zrzucanie zbędnych kilogramów.

Podczas joggingu pracują mięśnie z tzw. strefy problematycznej, czyli brzuch, biodra, pośladki i uda. W tych partiach tkanka tłuszczowa odkłada się najszybciej.

Z reguły przyjmuje się, że przez pierwsze 20-30 minut organizm w ok. 80 procentach czerpie energię z węglowodanów, a w ok. 20 proc. z tłuszczy. Po ok. 30 minutach ruchu proporcja odwraca się, a więc warto biegać dłużej niż 30-40 minut.

Dla początkujących biegaczy dobrą metodą na spalanie tłuszczu są długie tlenowe treningi. Z kolei dla tych „wprawionych” w redukcji kalorii sprawdzają się również interwały, które polegają na pokonaniu w szybszym tempie określonych odcinków, przeplatanych przerwą w niepełnym odpoczynku np.: z dziesięciu jednominutowych powtórzeń, z minutową przerwą w żwawym marszu lub truchcie.

Po takim treningu w naszym organizmie następuje proces tzw. zwiększonego powysiłkowego zapotrzebowania na tlen, który jest spowodowany zużyciem zapasów energii znajdujących się w mięśniach. Ten niedobór zostaje uzupełniany przez organizm i może trwać nawet do 48 godzin od zakończenia ćwiczeń. W tym czasie ciało korzysta z zapasów tłuszczu znajdujących się w organizmie.

Pamiętajmy: początkujący powinni wybierać spokojne i dłuższe bieganie, a kluczem do sukcesu jest systematyczność. Powinniśmy biegać co najmniej trzy razy w tygodniu. I ważne, żeby na początku się nie przeforsować. Najlepiej sprawdzony układ to: trening, przerwa, trening itd.

PS Zdjęcia są zrobione w biegu, stąd ich jakość 🙂

Posłuchaj audycji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

(dgrzym/łw)

ZOBACZ TAKŻE

  • Społeczny aerobikSpołeczny aerobik To nieprawda, że Polacy są leniwym narodem i nie chce im się ćwiczyć. Po prostu nie […]
  • Oddział Leczenia OtyłościOddział Leczenia Otyłości Wielu z państwa, podobnie jak ja, odchudza się własnym sumptem. Trzymamy dietę i […]
  • Trening oporowy z mistrzemTrening oporowy z mistrzem Żyłam, jak to się mówi w mylnym błędzie. Karmiłam się mitami na temat treningu […]
  • Trening EMSTrening EMS Jeśli nie chce Wam się, lub nie macie czasu spędzać kilku godzin na siłowni – to ten […]
Więcej w Dorota Grzymska
Oddział Leczenia Otyłości

Wielu z państwa, podobnie jak ja, odchudza się własnym sumptem. Trzymamy dietę i uprawiamy jakiś sport. Ale co mają zrobić ci, którzy nie dają sobie rady...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV