Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ewa Gładkowska

Ewa Gładkowska

Ewa Gładkowska – to wyjątkowa postać w środowisku olsztyńskich dydaktyków, wywierająca znaczący wpływ na upowszechnianie kultury w zakresie sztuki i estetyki, w tym wiedzy o dziedzictwie kulturowym Warmii i Mazur. Główne obszary jej badań, to historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur.

Działalność dr Ewy Gładkowskiej rozwijana jest na wielu polach, dzięki czemu poszerzone zostają obszary eksploatacji badawczej, co wpływa na zwiększenie liczby odbiorców bogatych w wiedzę z dziedziny sztuki oraz wiedzę o regionie. Jest autorką licznych publikacji wydawanych w kraju i za granicą między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech. Jej rozprawy poświęcone są sztuce XX wieku, zagadnieniom sztuki niemieckiej oraz wielokulturowości i dziedzictwa kulturowego naszego regionu Warmii i Mazur. Liczne artykuły były również publikowane m in. w „Biuletynie Historii Sztuki”, „Borussi”, „Gazecie Olsztyńskiej” i innych.

W sferę praktyk dydaktycznych dr Gładkowskiej wpisuje się kształcenie młodego pokolenia, nie tylko przyszłych historyków sztuki i artystów, ale przede wszystkim ludzi świadomych wartości kulturowych dziedzictwa światowego, jak również lokalnego, czego świadectwem może być prowadzenie m.in. praktycznych zajęć pt. „ Dziedzictwo kulturowe regionu” na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie.

 

Chór Cantores Varmienses

Chór powstał w październiku 2009 roku i jest najmłodszym, amatorskim, aktywnie działającym zespołem chóralnym w Olsztynie. Jego skład tworzą studenci, nauczyciele, prawnicy oraz pracownicy sektora publicznego. Od początku istnienia dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest prof. Benedykt Błoński. W 2016 roku przyjął nazwę Cantores Varmienses. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, z którą wykonał dziesiątki koncertów z muzyką wokalno-instrumentalną. Repertuar urozmaica program a cappella polskich i zagranicznych kompozytorów, zawsze zbierający pochlebne recenzje krytyków muzycznych w kraju i za granicą. Prezentowany był m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, Grodnie, Kłajpedzie i Wilnie, w Barcelonie oraz w Porto.

O klasie chóru świadczą werdykty jury międzynarodowych konkursów chóralnych. Podczas Balkan Folk Festival 2010, który odbywał się w Primorsko i Kiten (Bułgaria), warmińscy kantorzy zajęli pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych, zaś w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Lloret de Mar i Barcelonie (2014) zdobyli złote medale w kategoriach musica sacra i pop music. Do swoich sukcesów mogą także zaliczyć drugie miejsce w kategorii folk w konkursie chóralnym w Pacos de Ferreira (Portugalia) w 2019 roku. W grudniu 2017 roku, na zaproszenie Polonii amerykańskiej, chór Cantores Varmienses udał się do Nowego Jorku, by podczas 9 koncertów, m.in. w polskim konsulacie, siedzibie ONZ, Centrum Polsko-Słowiańskim, klubach seniora, kościołach i szkołach, zaprezentować polskiej i amerykańskiej publiczności rodzime kolędy i pastorałki. Rokrocznie artyści biorą udział w charytatywnych koncertach, pomagając w zbiórce funduszy na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin. Chór nieustannie się rozwija

Audycję przygotowała Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz

00:00 / 00:00

Cykl audycji Ludzie Kultury Warmii i Mazur powstał przy współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Więcej w Ewa Gładkowska
Ewa Gładkowska

Historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno- Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki...

Zamknij
RadioOlsztynTV