Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Erwin Kruk patronem jednej z olsztyńskich ulic

Fot. Ł. Sadlak

Zmarły przed pięcioma laty mazurski poeta, pisarz, publicysta i senator pierwszej kadencji Erwin Kruk będzie patronem ulicy na osiedlu Pieczewo – zdecydowała podczas sesji olsztyńska Rada Miasta.

Radni postanowili, że ulicą Erwina Kruka będzie fragment drogi wojewódzkiej nr 660 na Pieczewie. W uzasadnieniu decyzji przypomniano, że Kruk jest znany przede wszystkim jako pisarz, poeta i dziennikarz, który „szczególną część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej”.

Erwin Kruk był Mazurem. Urodził się 4 maja 1941 roku we wsi Gutfeld, czyli obecnym Dobrzyniu koło Nidzicy. Jako dziecko był świadkiem tragicznych losów mieszkańców Mazur pod koniec II wojny światowej, a potem powojennego exodusu autochtonów do Niemiec.
Jego twórczość ściśle wiąże się z Mazurami.

W latach 80. został działaczem Solidarności, inwigilowała go Służba Bezpieczeństwa. W 1989 roku uzyskał mandat senatora z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

W 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Erwin Kruk był uznawany za „mazurskie sumienie” i niekwestionowany autorytet moralny. Zmarł 31 marca 2017 roku w wieku 75 lat.

Pisarz, poeta i dziennikarz przez moment miał swoją drogę w Olsztynie – jego imię nadano ulicy Dąbrowszczaków. Jednak decyzja, podjęta przez wojewodę w 2018 roku na podstawie decyzji dekomunizacyjnej, została cofnięta przez sąd administracyjny. Nie popierały jej też władze miasta. Powodem był fakt, że od śmierci artysty minęło wówczas mniej niż 5 lat.

Ulica Erwina Kruka to fragment drogi wojewódzkiej nr 660 od skrzyżowania z ul. Szymborskiej do granic administracyjnych miasta w kierunku węzła na południowej obwodnicy Olsztyna.

Kolejne nazwiska trafią także do Alei Sław Olsztyńskiego Sportu

Podczas piątkowej sesji radni zajęli się również wprowadzeniem kolejnych nazwisk do Alei Sław Olsztyńskiego Sportu, która powstała w 2021 roku na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel.

Zgodnie z decyzją, do już uhonorowany czterech sportowców – Zbigniewa Lubiejewskiego (mistrza olimpijskiego w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Mirosława Rybaczewskiego (mistrza olimpijskiego w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Andrzeja Gronowicza (wicemistrza olimpijskiego w kajakarstwie w Montrealu w 1976 roku) oraz Adama Seroczyńskiego (brązowego medalisty olimpijskiego w kajakarstwie w Sydney w 2000 roku) – dołączy sześcioro kolejnych:

  • Eliasz Bartoszewicz – pięściarz Warmii i Mazur, trzykrotny medalista Mistrzostw Polski,
  • Leszek Dorosz – trener siatkarzy AZS Olsztyn, z którymi zdobył wielkie sukcesy na arenie krajowej,
  • Ireneusz Kluczek – pierwszy olsztyński olimpijczyk Igrzysk z Tokio 1964 roku,
  • Janusz Malinowski – charyzmatyczny trener, działacz, organizator lekkiej atletyki w Olsztynie,
  • Tadeusz Milewski – działacz społeczny, członek Kadry Narodowej i reprezentant Polski w lekkiej atletyce, czołowy zawodnik olsztyńskiej Gwardii w biegach długodystansowych, medalista Paraolimpiady w Toronto,
  • Urszula Styranka-Szubzda – dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku i w  Monachium w 1972 roku, czołowa sprinterka związana z olsztyńską Gwardią.

Autor: P. Karpiszen / PAP
Redakcja: K. Ośko

 

Więcej w pisarz, poeta, Erwin Kruk
Czy Erwin Kruk zostanie patronem jednej z olsztyńskich ulic? Decyzja należy do rady miasta

Erwin Kruk może stać się patronem jednej z olsztyńskich ulic. Decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta na najbliższej sesji. Pisarz, poeta i dziennikarz przez moment...

Zamknij
RadioOlsztynTV